hirdetés
2024. május. 02., csütörtök - Zsigmond.

28 haláleset

A Botox-injekciók árnyoldalai

Az Európai Gyógyszerügynökség felmérése szerint az évek során több mint hatszáz olyan eset fordult elő, amikor Botox-injekciókban részesült személyeknél komoly negatív hatások léptek fel, huszonnyolcan közülük meghaltak.

A Focus című német hetilap hétfői keltezésű, legfrissebb számában olvasható adatok megkérdőjelezik, hogy az elsősorban kozmetikumként, ránctalanításra használt Botox nevű gyógyszer, amely a botulinum idegméregből készül, valóban olyan ártalmatlan, mint hirdetik.
A Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt, eredeti formájában a ciánnál is sokkal erősebb mérgező hatású anyagból készülő szert apró injekciókkal juttatják be bőrbe. A kezelés azért népszerű, mert eredménye már néhány nap alatt látszik, és a köztudatban az terjedt el, hogy nincsen semmiféle mellékhatása. A beavatkozást általában a homlok, a felső szemhéj és a szemkörnyék bőrén végzik.
A Focus szerint Németországban 1994 óta 210 gyanús eset történt a szer használata nyomán, ebből öt volt halálos.
Tavaly júliusban az Európai Unió illetékesei már figyelmeztették az egészségügyi szakmát a Botox használatával előforduló kockázatokra és megszigorították az elővigyázatossági előírásokat, illetve a mellékhatások listáját. 2008 februárjában az amerikai Élelmiszer és Kábítószer Hatóság (FDA) is figyelmeztetett a botulinum túladagolásának veszélyeire, nevezetesen az általa okozott légzési - a legsúlyosabb esetekben halálos - zavarokra. Az FDA azonban megjegyezte, hogy ezekben az esetekben nem kozmetikai célra alkalmazták a szert.
Az FDA figyelmeztetése előtt a Public Citizen nevű amerikai fogyasztóvédelmi szervezet jelentést tett közzé, amelynek értelmében a botulinumos kezelés következtében 1997 novembere és 2006 decembere között 87 ember került kórházba az Egyesült Államokban, és tizenhatan meghaltak. A botulinum idegméreg több különböző nevű gyógyszer alapanyaga.
Mindazonáltal sem az FDA, sem az európai hatóságok nem tiltották meg a szer használatát.

 

MTI/AFP


cimkék

hirdetés

Könyveink