Sokkal később kezd öregedni az agyunk, mint korábban hittük
A University Medical Center Utrecht kutatói a Nature Neuroscience folyóiratban megjelent tanulmányukban arról számoltak be, hogy neurofiziológiai méréseik szerint az emberi agy sokkal később kezd öregedni, mint azt korábban gondoltuk.
Ezt egy nagyon egyszerű módszerrel sikerült megmérniük: az elektromos impulzusok terjedési sebességének meghatározásával. Eredetileg ezt a metódust epilepsziás betegek vizsgálatára használták, mivel a koponya alá helyezett 50-60 elektróda segítségével meg lehetett állapítani, hogy mely agyterületek mutatnak abnormális funkciót. A kutatók most jöttek rá, hogy ha az egészséges agyterületek elektródái közötti ingerület-terjedési sebességet mérik, abból komoly következtetések vonhatók le.
A 4 év körüli gyermekeknél a terjedési sebesség kb. 2 m/s, de ez az életkor növekedésével 4 m/s környékére gyorsul, azaz megduplázódik. Csökkenést pedig nem a korábban hitt 25 év körüli életkorban, hanem csak sokkal később, valamikor 30 és 40 éves életkor közötti időszakban kezd mutatni, agyterületenként eltérő mértékben: először a mozgáskoordinációs területek sebessége csökken, a beszédkészség és a memória csak sokkal később mutat lassulást.