Neurotoxikus gabona, zöldség, gyümölcs
Azoknak a gyerekeknek, akiket magzati korban rovarölő és növényvédő szerek hatása ér, hét éves korra alacsonyabb lehet az intelligenciahányadosuk.
Az egybehangzó megállapítást három most közzétett követéses tanulmány szerzői tették. A vizsgálatok eredményeiről részletesen beszámol a Science Daily online tudományos folyóirat.
Az egyik tanulmányban a Kalifornia Egyetem kutatói úgy találták, hogy a szerves foszfátok mennyiségének minden tízszeres növekedése az anyai vizeletben a gyerekek hét éves korára az IQ 5,5 pontos csökkenését vonta maga után.
A New York-i Columbia Egyetem, valamint a Mount Sinai orvosi központ kutatóinak vizsgálatai is ugyanerre a korosztályra vonatkoztak: a 7 évesek körében ők is összefüggést találtak a méhen belüli, peszticidektől származó ártalom és az átlagosnál alacsonyabb intelligenciahányados között. A tanulmányokhoz az egyik esetben az anyai vizeletben mérték a peszticidek koncentrációját, a másik vizsgálatban a köldökzsinórvérben.
A szerves foszfort tartalmazó rovarölő szerek beltéri használatát 2001-től megtiltották az Egyesült Államokban, ám előtte ezeket a hatóanyagokat elterjedten alkalmazták a lakásokban felbukkanó rovarok ellen. A kültéri használatuk ma sem tilos, ezért a kutatók a zöldségek és gyümölcsök alapos, kefével történő megmosását ajánlják, vagy a vegyszermentes, organikus termesztésből származó növények fogyasztását.
MTI, medicalonline