Háromszülős baba született az Egyesült Királyságban
A DNS-készlet nagy része két szülőtől származik, körülbelül 0,1 százaléka pedig egy női donortól, közli a BBC nyomán a Napi.hu.
A mitokondriumok olyan sejtalkotók, amelyek fő feladata a sejtek energiaháztartásának biztosítása. A hibás mitokondriumok nem képesek ellátni a szervezetet energiával, így agykárosodás, izomsorvadás, szívelégtelenség vagy vakság lehet a vége, akár órákkal a születés után. Ezek a hibás mitokondriumok csak az anyától öröklődnek, ezért van a megelőzéshez szükség egy donor DNS-ére is. Utóbbi csak a hatékonyan működő mitokondriumok előállítása szempontjából fontos, más tulajdonságokat nem befolyásol, a későbbi külsőt sem.
Az első ilyen technikával született született gyerek 2016-ban, az Egyesült Államokban jött világra.
Robin Lovell-Badge professzor, a Francis Crick Kutatóintézet munkatársa elmondta: érdekes lesz megtudni, hogy a mitokondriumpótló terápiás technika gyakorlati szinten mennyire működött, a csecsemők valóban mentesülnek-e a mitokondriális betegségektől, és hogy fennáll-e annak a kockázata, hogy később, életük során problémák alakulnak ki náluk, írja a lap.