Az első érzék, amelyet órákkal a halál előtt elveszítünk
Ahogy közeledik az utolsó lélegzetvételünk pillanata, a testünk egy bizonyos sorrendben elveszíti a funkcióit – írja a Twice nyomán a Magyar Hírlap.
Mivel a modern orvostudomány ma már jelentősen meg tudja hosszabbítani az emberek életét, arra is több lehetőség nyílik, hogy a szakértők jobban megfigyeljék a haldoklás jelenségét, különösen az „aktív halálnak” nevezett szakaszt. Megállapították, hogy a betegek órákkal a haláluk előtt veszítik el az első érzékelésüket.
James Hallenbeck, a Stanford Egyetem palliatív ellátással foglalkozó szakembere szerint a haldokló emberek adott sorrendben veszítik el az érzékeiket. Megfigyeléseit a Palliative Care Perspectives című szaklapban tette közzé.
„Először az éhség, majd a szomjúság veszik el. Ezután fokozatosan a beszéd, majd a látás következik. Az utolsó érzékek, amelyeket a haldoklók elveszítenek, általában a hallás és a tapintás” – mondta a szakember.
David Hovda, a UCLA agysérülésekkel foglalkozó kutatóközpontjának vezetője szerint a folyamat során az agy elkezd olyan területeket feláldozni, amelyek kevésbé kritikusak a túlélés szempontjából. „Ahogy az agy kezd megváltozni és elhalni, különböző részek stimulálódnak, és ezek egyike a vizuális központ” – magyarázta.
Az érzékek némelyikének ez a kiéleződése alátámasztani látszik azt, amit a tudósok az agyhalálra adott reakciójáról eddig tudnak. Ugyanakkor Jimo Borjigin, a Michigani Egyetem idegkutatója azt is megfigyelte, hogy közvetlenül a halál előtt az állatok agyában hirtelen több lesz a neurokémiai anyag, közli a lap.