A gyógyszerekkel nem kezelhető epilepszia oka
A kutatók úgy vélik, hogy rátaláltak a „makacs”, gyógyszerekre rezisztens epilepszia magyarázatára.
A Newcastle-i Egyetem kutatói agyszöveten végzett vizsgálatok során felfedezték, hogy egyes rohamokat nem az idegsejtek közötti kémiai, hanem a közvetlen elektromos kapcsolatok váltanak ki. Ez a „rossz huzalozás” lehet az oka annak, hogy a hagyományos gyógyszerek hatástalanok, és hogy a a betegek egy részén csak műtéttel lehet segíteni.
Az eredmények a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben jelennek meg a közeljövőben, és dr. Mark Cunningham, a kutatás vezetője azt reméli, hogy felfedezésük lehetővé teszi, hogy új kezeléseket dolgozzanak ki az érintett betegek számára, akik nem kevesen vannak: összesen mintegy 45 millióra becsülik számukat a világon. Jelentős hányadát, mintegy 30 százalékát teszik ki az epilepsziás betegeknek is.
A vizsgálatokat epilepsziás betegekből műtéti úton eltávolított agyszöveten végezték, amelyet olyan körülmények között tartottak, hogy hasonlóan működjön, mint az élő szervezetben. Mérték a mintákban egyes idegsejtek és idegi hálózatok aktivitását is. A normális agyszövet működésével összehasonlítva a beteg agyszövetekben elektromos „zajt” regisztráltak, azaz bizonyos típusú agyhullámokat, oszcillációt, amely kimutatható az epilepsziás betegek intakt agyában is, és amelyről a szakértők azt gondolják, hogy a közelgő epilepsziás roham előjele. Igazolták, hogy ez a gyors oszcilláció nem az idegsejtek közti kémiai ingerületátvitellel függ össze, hanem a neuronok közötti közvetlen elektomos kapcsolatokkal. Ez magyarázatot ad a gyógyszerrezisztencia jelenségére, hiszen az epilepsziaellenes szerek támadáspontja az idegsejtek közti kémiai kapcsolat valamelyik összetevője.
A BBC News beszámol róla, hogy a szakértők nagyon ígéretesnek találják az eredményeket, és úgy gondolják, hogy megnyithatja az utat olyan új készítmények kifejlesztése előtt, amelyekkel kezelhető lesz az epilepsziás betegek legproblematikusabb csoportja.
Dr. Weisz Júlia, medicalonline