hirdetés
hirdetés

K. C. GY. cikkei

  #1
2009-08-01 00:00:00
Ezúttal egy olyan hazai honlapot mutatunk be, a terasz.hu-t, amely a kultúra egész területét igyekszik lefedni – hasonlóan a korábban bemutatott fidelio.hu-hoz –, talán némi irodalomtúlsúllyal. Egyszerre programajánló, előzetes, ismertető és kritikai oldal ez, ugyanakkor a legáltalánosabb értelemben vett kulturális kérdésekre és is odafigyel (például a „Társadalom” vagy a „Pályázatfigyelő” rovatban). Veszedelmes hálózati helyről van szó: a rovatok, leágazások, linkek zavarba ejtő bősége arra ösztönzi az olvasót, hogy akár órákat töltsön a „teraszon”.
  #2
2009-07-01 00:00:00
Ha nyár van (sőt: ha ősz, tavasz vagy tél), akkor fesztiváltól hangos az ország – többségük jól ismert, megbízható színvonalú, ismert helyszíneken: Veszprém, Zsámbék, Tiszadob, Esztergom és számos fővárosi (szabadtéri) színpad.
  #3
2009-05-01 00:00:00
Május 28-án, este 6-kor a budapesti Rátkai Klubban különleges koncert lesz, címe: Orvosok a zenében, Kispál Sára, dr. Hegedűs Lívia, Kosóczki Tamás (zongora), dr. Jendrék Ágnes (cselló), dr. Desits Imre (próza) közreműködésével. A műsor rendkívül színes: sok-sok táncos darab (menüettek, sicilienne, polonéz, rondók), ismert és kevésbé ismert szerzők művei – igazán élvezetes összeállításnak látszik (és nyilván annak is hallatszik majd). A kollegiális érdeklődésen túl vonzó lehet tehát a könnyed és változatos program is. Ahogyan a kilenc műsorszámból álló – immár hagyományos – Ligeti-est is sokféleségével vonzhat: a MűPa színpadán 26-án az UMZE Kamaraegyüttes (élén az amadindás Rácz Zoltán) többek között kitűnő zongoristák – Ránki Dezső, Klukon Edit és Nagy Péter – közreműködésével játszik a nagy modern mester műveiből. Tegyük félre előítéleteinket: Ligeti elmélyült és bonyolult ugyan, de játékos és élvezetes is. Ha pedig valaki nagyon ügyes, talán még bejuthat a zseniális szaxofonos és a világhírű énekegyüttes, vagyis Jan Garbarek és a Hilliard Ensemble estjére a Bazilikába, 27-én este.
  #4
2009-03-01 00:00:00
Március 20-át valamikor valaki kinevezte a Magyar Jazz Ünnepének – nagyon helyes, nem árt olykor (még ha évente csak egyszer is) felhívni a figyelmet a kiváló magyar jazz-zenészekre. Csöppet sem fog rontani az ünnep ízén, hogy két nappal korábban vendégül láthatjuk Wayne Shortert, a szaxofon egyik legnagyobb élő mesterét, éspedig Budapest talán legreprezentatívabb (és mindenképpen legjobb) hangversenyhelyszínén, a Művészetek Palotájában.
  #5
2009-03-01 00:00:00
Egy-egy népszerű előadóművész excentrikus öltözködése, sajátos szokásai olykor a gyengeségeket vagy egyenesen a tehetségtelenséget hivatottak elfedni – máskor azonban ezek valóban csak külsőségek, és nem érintik a kiemelkedő színvonalat, a komoly teljesítményt. Az utóbbinak lehetne jó példája az ünnepelt angol hegedűművész, Nigel Kennedy, akinek előadásmódjáról megoszlanak ugyan a vélemények, tudásáról azonban nem. A komolyzenész Kennedy pályája kezdete óta foglalkozik a dzsesszel, a popzene is érdekli, és hallgatóit arról akarja meggyőzni, hogy ezek (no meg a népzene, a világzene) nem külön, elszigetelt világok részei, hanem összefüggenek, legalábbis összehozhatók egymással.
  Kennedy egy ideje Lengyelországban él (Krakkóba nősült), és lemezt is készített a helyi Kroke Band nevű klezmerzenekarral – nem is akármilyet. Most pedig ismét Magyarországon köszönthetjük: április 2-án a Nigel Kennedy Quintet (a hegedűs négy lengyel zenésztársa a nagybőgő, a tenorszaxofon, a zongora és a dob mesterei) dzsessz-, világzenei és népzenei estet ad a Művészetek Palotájában. Izgalmas lesz.
  #6
2009-02-01 00:00:00
Február utolsó napján Dvor ˇák-maraton lesz a Művészetek Palotájában: fél 11-kor kezdődik az első, este 9-kor az utolsó koncert (s ezzel egy időben egy videovetítés is). Nagyszerű előadók veszik birtokba a ház termeit, és a daloktól a kamaraműveken át a szimfonikus és operadarabokig a cseh mester sok-sok művét adják elő. Március 9-ig a prágai Antonín Dvorˇák Múzeum gyűjteményéből kiállítás is látható Dvorˇák Ruszalkájáról.
  A két bicentenárium (Haydn 200 éve halt meg, amikor Mendelssohn született) ebben a két hétben is meghatározó lesz. 2-án a Márványteremben Haydn dalaiból hallhatunk, ugyanaznap a Zeneakadémián Mendelssohn Skót szimfóniája is elhangzik; Haydn szerepel a Budapest Barokk Együttes, a Debreceni Kodály Kórus (március 5.), Gábos Judit (márc. 7.), Jandó Jenő és Ránki Dezső (márc. 10.) műsorán is. És akár van valamilyen évfordulója Mozartnak, akár nincs, nem szabadna kihagyni a Figaro házassága három előadását – ismét csak a MűPában, március 7-én délután, 9-én és 11-én pedig este: Fischer Iván vezényli a Fesztiválzenekart. Ez is ünnep.
  #7
2009-02-01 00:00:00
Tőlünk telhetően igyekszünk figyelemmel kísérni azokat a fontosabb magyar honlapokat, amelyek a kultúra egészének vagy egy-egy szeletének, egy-egy művészeti ágnak a bemutatását szolgálják. Először egy vizuális művészet kiváló hálózati lakhelyével ismerkedünk: a fotografus.hu című „webgalériával”.
  #8
2009-01-01 00:00:00
Lehet-e úgy írni a temetőkről, hogy az ne legyen könnyes-bús, sem szikáran komor, sem mereven tudományos? Érzékeltethető-e a temetők hangulata, világképi sugallata, a környezetben betöltött funkciója? És illik-e egyáltalán hol humoros, hol izgalmas, hol rejtélyes történetekkel meg-megszakítani a világ néhány temetőjének áttekintését?
  #9
2008-12-01 00:00:00
Adventkor, karácsony közeledtével nagyszerű klasszikus koncertek várják a közönséget: Gödöllőn játszik Bogányi Gergely, a Művészetek Palotájában Philippe Herreweghe, újra együtt énekel Bognár Szilvia, Herczku Ágnes és Szalóki Ági, lesz sok-sok Bach, és érdemes nézegetni a templomok (nemcsak a budapestiek) kapuján a kiírásokat, szép zenéket hallhatunk ott is.
  Egy olyan helyszínen, amit nemigen szokás a zene otthonaként számon tartani, a CEU-n (Közép-európai Egyetemen) három zongorista Messiaen születésének 100. évfordulójára emlékezik. Áhítatos és természetközeli, a transzcendenciával és az ég madaraival egyaránt szoros kapcsolatot tartó kortárs zene. És gondoljuk meg: ennek a „kortárs” zenének a szerzője kicsit idősebb, mint mondjuk Radnóti, itt az ideje, hogy lassan klasszikus legyen. A MűPában az UMZE és a Zeneakadémia ugyancsak Messiaent ünnepli, Klukon Edittel, Ránki Dezsővel, vezényel Rácz Zoltán. A CEU-n (ingyenesen!) bemutatott koncertet a Nádor Teremben megismétli Borbély László, Körmendi Klára és Szabó Ferenc János; a budapesti Páduai Szent Antaltemplomban Leos Janácek és Olivier Massiaen emlékére tartanak koncertet. Ismerkedjünk velük, csalódni biztosan nem fogunk.
  #10
2008-12-01 00:00:00
Karácsony estéjén és másnapján semmi koncert nem lesz, aztán lassan megindul az ünnepi roham – míg végül újévkor szerte az országban, sok városban megszólalnak a helyi szimfonikusok, olyan egyszerre, mintha csak parancsba kapták volna. Szombathelyen nem rontják el a zenészek szilveszteri mulatságát, 30-ára tették a Savaria Zenekar fellépését (Bartók-terem, vez. R. Houlihan, műsor: Strauss család), és talán a szegedieknek sem zavar be a 6-kor kezdődő szereplés a Nagyszínházban. Újévkor pedig: a debreceniek a Nagytemplomban, a kecskemétiek és az egriek a városi színházban, másnap (2-án) a pécsi Pannon Filharmonikusok a pécsi, a Miskolci Szimfonikusok a miskolci nagyszínházban. Orgonakoncert pedig jut Tihanyba és Hévízre is ezekben a napokban.
  Aki élő zenével búcsúztatja az óévet, és szerencséje (no meg jegye) is van, az Presser Gábor és az Amadinda együttes immár hagyományos koncertjére megy, a MűPába (ezúttal közreműködik többek között Szalóki Ági is). De az új év első napjának hőse kétségkívül Fischer Ádám, aki délután a Rádiózenekart vezényli, este pedig a Londoni Filharmonikusokat, Haydn Teremtés című rövidke bagatelljét. Hogy éjszaka miért nem dolgozikimages/?
  #11
2008-11-01 00:00:00
A magyar fuvolások nagyon jók. Gondoljunk csak a virtuóz Drahos Bélára, Pröhle Henrikre vagy a Fesztiválzenekarban játszó Sebők Erikára, Pivon Gabriellára. A most következő hetekben pedig néhány remek magyar fuvolással találkozhatunk, valahogy véletlenül így sodorta őket össze a koncertprogram.
  Először november 7-én, Budapesten a Nádor-teremben Somogyi Júlia játszik Mozartot és modern szerzőket (a zongoránál Gábor József); három napra rá, november 10-én a kísérletező mester, a különleges technikájú művész és nagy hatású tanár, Matúz István – és fia, Matúz Gergely – kortárs művekből összeállított koncertjét lehet meghallgatni a Magyar Rádió Márványtermében. Ittzés Gergely a Győri Egyetemi Zenekarral lép fel november 13-án Győrben, a Régi Zsinagógában – a műsoron Telemann és Bach. Szép estének ígérkezik. De ugyanazon a napon a fővárosban (az Óbudai Társaskörben) a kiváló Gyöngyössy Zoltán lemezbemutatója lesz – ismét Mozart és modernek. Csak fuvolamérgezésünk ne legyen.
  #12
2008-11-01 00:00:00
A Carmen a zeneirodalom egyik legnépszerűbb operája. Áriái és kórusai közül nem egy vált híressé, a feldolgozásoknak – nem is számítva most a hangfelvételeket és az előadásokat – se szeri, se száma.
  #13
2008-11-01 00:00:00
Olyan hihetetlenül zsúfolt a november végi, december eleji koncertprogram, hogy még a jazz műfajára szorítkozva is csak sok fájdalmas kihagyással tudunk néhány programot ajánlani. Harcsa Veronika, az immár világhírű énekes kétségkívül az egyik főszereplő: kvartettjével 27-én az A38-as hajón lép fel, december 4-én szintén velük az ugyancsak pesti Aranytízben, másnap pedig a Rádió Márványtermében. A Muzsikus Kávéházban 29-én a gitáros Gyémánt Bálint a partnere, míg 6-án Blaho Attilával énekel duót a Budapest Jazz Clubban. December első napján rendkívül érdekes esemény lesz az Operában: a Ház zenekarát a kiváló Kovács László vezényli, s velük lép színpadra egy egész sor remek jazzművész, a magyar élvonal, a Jazz az Operában című estén. Ott lesz a legjobb magyar trombitás, Fekete-Kovács Kornél is, aki az előző estén kvintettjével a Columbus-hajón, másnap este pedig a Kőleves Vendéglőben játszik. A Gödör Klubban 28-án rendezik meg a XI. Bluespatika Jamboree-t (a belépés ingyenes), olyan közreműködőkkel, mint a külföldön élő nagyszerű hegedűs, Frankie Látó. A vidék, sajnos, most nem jeleskedik, bár akad kivétel is: nem jazz ugyan, de igazi csemege (mert ritkaság) a Vujicsics- együttes és Sebestyén Márta estje november 28-án Pécsett, a Dominikánus Házban.
  #14
2008-10-01 00:00:00
...És akkor kezdődik a Budapesti Őszi Fesztivál.
  Száznyolc perces koncertet adnak a kitűnő zeneszerző, Dukay Barnabás tiszteletére a Millenáris Teátrumban október 11-én, Ránki Dezső és Klukon Edit, továbbá az UMZE Kamaraegyüttes, az Amadinda és a Schola Hungarica közreműködésével (vezényel Rácz Zoltán, Dobszay László és Dukay Barnabás). A modern klasszikusok (Ligeti és Cage) mellett természetesen főleg Dukay darabjai hangzanak majd el, köztük egy ősbemutató. Nagy kérdés (bár teljesen érdektelen), hogy sikerül- e éppen 108 perc alatt eljátszani a koncertet.
  A Dukay nemzedékéhez (és annak idején vele egyazon körbe) tartozó Sáry László és Vidovszky László is fellép azon a koncerten (vagy inkább: előadáson), amelyen a legkitűnőbb fafúvósokból alakult Trio Lignum játszik (a Katona József Színházban, október 19-én) nagyon régi és kortárs magyar zenét – egy blokk olyan filmek zenéjéből áll, mint a Szindbád, az Ötödik pecsét és az Angi Vera. Igazi csemege.
  #15
2008-08-01 00:00:00
A koncertszezon kezdete, szeptember első fele a komolyzenét tekintve mintha amolyan hangolás, fészkelődés, köhécselés volna: komoly, nagy hangversenyek csak az immár hagyományos „Budapesti Mahler-ünnep” napjain lesznek (természetesen a Fesztiválzenekar égisze alatt), utolsó nagy nekirugaszkodása van a „Kastélykoncertek Eszterháza 2008” elnevezésű fesztiválnak; és persze ki lehet még mazsolázni néhány finom kamaraestet mind a budapesti, mind a vidéki kínálatból. De mindez csak előkészületnek számít. Ehhez képest korán és nagy erővel indul a jazzkoncertek őszi sorozata: a Debreceni Jazznapokra (szeptember 4-től 7-ig) ezúttal a nagyszerű énekesnőt, Stacey Kentet is várják, valamint a gyakori vendég Tony Lakatost; s persze színre lép – a legváltozatosabb felállásokban – a magyar jazz színe-java. A baj csak az, hogy ugyanekkor kezdődik Budapesten a IV. Újbuda Jazz Fesztivál, részint a Debrecenben is fellépő derékhad közreműködésével, és olyan meghívottakkal, mint az egyformán világhírű szaxofonos Zbigniew Namyslowski és a hegedűs Alexander Balanescu. Együtt hallhatjuk a két fenomenális cimbalmost, Balogh Kálmánt és Lukács Miklóst; s mindeközben csak úgy, fesztiválon kívül, kiválónak ígérkező koncerteket tartanak a Budapest Jazz Klubban és a Columbus Jazz Hajón. És ezt nevezzük döcögős, lassú bevezetésnek?
  #16
2008-07-01 00:00:00
Világzenével az egész országban jól el leszünk látva: Szentendrére a hónap első három szombatján érdemes ellátogatni, Nagymaroson 18-tól 20-ig tartják a színes zenei programokat kínáló Regejáró Misztrál Fesztivált, míg Szombathelyen, 9-én bali népzene hallható (az a muzsika, amely a 20. század második felében számos zeneszerzőre volt nagy hatással).
  A jazzszcéna kicsit visszafogottabban, de azért jelen van a júliusi kínálatban: biztos pont lesz Barabás Lőrinc és zenekara az A38 hajón, minden szerdán, és kétszer is szerencsénk lehet a kiváló szaxofonoshoz, Dresch Mihályhoz, egyszer Zsámbékon (18-án), majd az angyalföldi Művelődési Házban (David Yengibarjannal, a fantasztikus harmonikással, 22-én). Beindulnak az ünnepi játékok Veszprémben, ahol a tavalyi Zawinul-koncert után most nem kisebb zongorista lép fel, mint Herbie Hancock (24-én). 30-án Pesten ad koncertet Gadó Gábor (aki csak vendégként jár haza), és kétszer is meghallgathatjuk Oláh Tzumó Árpádot (25-én Zsámbékon, 30-án Vármegyeházán). A hónap végén Pécsett újabb fesztivál várja a nagyközönséget (ezúttal blues és jazz) – de érdemes a váci és nagykanizsai (cserfői) kínálatra is odafigyelni. Jó forró jazznapoknak nézünk elébe.
  #17
2008-07-01 00:00:00
A magyar kulturális földrajz szerint, legalábbis augusztusban, Sárospatak sokkal közelebb van Szombathelyhez, mint Tiszadob Szegedhez; minden említésre méltó kortárs, jazz és klasszikus zenei esemény az ország északi felén zajlik, olykor esetleg Pécsett. Dél-Magyarországon pedig, ne szépítsük, jóformán semmi nincs.
  Tokajtól Pannonhalmáig és Fertődig, onnan Szombathelyig, majd a Balatonig egész augusztusban fantasztikus a kínálat. Akit nem szippant be a Sziget-fesztivál (figyelem, már régen nem kizárólag a populáris zenéért érdemes odamenni), az Budapesten másutt is pazar programot talál, vagy elruccanhat Szentendrére, Vácra, Veszprémbe; de mivel minden helyszínen a fesztiválok vonzerejében bíznak, érdemes a műsorfüzeteket a Zempléni Művészeti Napok vagy a Kastélykoncertek Eszterházán címszó szerint böngészni. Szombathelyen többnapos szórakozást kínál a Savaria Történelmi Karnevál, a legendásan jól szervezett Pannonhalmi Művészeti Fesztivál pedig a kortárs és a klasszikus művészetet hozza össze.
  Tehát: vigyázzunk. Valaki maradjon azért délen is.
  #18
2008-03-01 00:00:00
A március 14-én kezdődő Budapesti Tavaszi Fesztivál csupa frusztráció a zenekedvelő számára – sok-sok helyen kellene egy időben tartózkodnia, így hát döntenie kell egy koncert mellett, és keserű szájízzel lemondani az összes többi lehetőségről. De azért: soha kellemetlenebb frusztrációt! Ha csak találomra kiválasztunk egyetlen pénteket a fesztivál vége felé, március 28-át, ott kellene lenni a zseniális Radu Lupu és a Fischer Iván vezette Fesztiválzenekar Beethoven– Bruckner koncertjén; ugyanakkor, amikor Chopint játszik Érdi Tamás az Olasz Intézetben; a Francia Intézetben egy fiatal, de érdekesnek ígérkező jazzegyüttes, az Olamar mutatkozik be – és akkor még nem szóltunk a Millenárisról, ahol a jazz és a népzene kedvelői déltől éjszakáig remekül eltölthetik az időt a különös fúvós-összeállításban elhangzó Goldberg-variációktól az Orlando Groupig. Mert nemcsak fesztivál van, hanem annak pereme, széle is, a fringe, ahol a (még) nem nagyon neves, de ígéretes tehetségek mutatkoznak be. És ez csak egyetlen péntek. Nehéz idők elé nézünk.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

A december végén megjelent jogszabály változások, így a fix díj elvonása, és az új indikátor rendszer bevezetése korántsem segíti a magyar közfinanszírozott alapellátás működését.