A német kórházakban is problémát okoz a klímaberendezések hiánya
„Miért nincsenek klimatizálva a németországi intenzív osztályok?” – idézi a Der Spiegel korábbi cikkének címét a Mandiner.
- Takács Péter a kórházi klímahelyzetről és a szűrésekről
- A nők és a 80 éven felüliek a legveszélyeztetettebbek a nyári hőségben
- Kórházi klímahelyzet: máshol végzik el a beavatkozásokat
- Folytatódik az orvosból lett politikusok pengeváltása
- Velkey György a rendszerbe kódolt finanszírozási feszültségről
A Mandiner által citált cikk szerint egyes német klinikák személyzete kohászoknak szánt hűtőmellényben jár-kel, a betegek hozzátartozóit pedig arra kérik, hogy vigyenek be otthonról jégakkukat.
Egy 2022-es, de állítólag továbbra is aktuális felmérés szerint a német műtők túlnyomó része (egészen pontosan 89 százaléka) fel van szerelve légkondival, a sürgősségi osztályoknál ez az arány 63 százalék, míg a kórtermeknek csupán 38 százaléka klimatizált; szakértők szerint most bosszulja meg magát, hogy évtizedeken át elhanyagolták a zömében régi kórházépületek fejlesztését.
Ugyanakkor az Egészségügyi Minisztérium által nemrégiben a kórházak számára kidolgozott hőségvédelmi ajánlásban klímaberendezésekről és klimatizálásról nem esik szó; a kánikula esetére javasolt megoldások között szerepelnek viszont a „hűsölőzónák”, a zsaluziák és a hővédő fóliák, a megfelelő szellőztetés, továbbá a hőt termelő gépek esetleges kikapcsolása, amikor épp nincs rájuk szükség.
A dokumentum külön megemlíti, hogy az épületek hőség által leginkább érintett részeiben dolgozó személyzet számára adott esetben hűtőmellényeket kell beszerezni; közép- és hosszú távon pedig ajánlja a homlokzatzöldítést, valamint mosdókagylók elhelyezését a kórtermekben.