Takács Péter a kórházi klímahelyzetről és a szűrésekről
Az elmúlt években több mint tízmilliárd forintot fordítottak a kórházak légtechnikai rendszereinek megújítására, mondta az egészségügyi államtitkár.
Az elmúlt években több mint 10 milliárd forintot fordított a kormány a kórházak légtechnikai rendszereinek megújítására, tizennégy intézményben megtörtént a teljes vagy részleges felújítás – mondta az MTI tudóítása szerint a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára kedden, korlátozottan nyilvános sajtótájékoztatón újságíróknak.
Takács Péter, miután látogatást tett az Országos Onkológiai Intézetben (OOI) , azt mondta: az idei nyári időszakra 1,3 milliárd forintot biztosított a kormány előre az esetleges hibák elhárítására. A kormány azt várja el a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságtól és az Országos Kórházi Főigazgatóságtól, hogy ahol a hőség miatt ellátási zavar keletkezik, ott a műszaki helyreállítás a lehető legrövidebb időn belül történjen meg. Valamint, hogy a sürgős beavatkozásra váró betegeket olyan intézménybe szállítsák, ahol megkapják az adott ellátást. Kitért arra, hogy a klímaváltozás okozta extrém időjárási helyzet nemcsak Magyarországon állítja kihívás elé a kórházakat.
A kiugróan magas hőmérsékletű napokra az egészségügyi ellátórendszernek fel kell készülnie, ami nem csak ezt az ágazatot, hanem az energia- és iparpolitikát is érintő kérdés – mondta, hozzátéve: "ezeket az ágazatokat uniós szinten úgy kell összehangolni, hogy ellenállóvá tegyük a hőhullámokkal szemben".
Takács Péter szerint a magyar kormány ennek megfelelően gondosan felkészült erre a szezonra, ettől függetlenül nem zárható ki, hogy a legnagyobb gondosság mellett is adódnak meghibásodások, amire azonban az egészségügyben dolgozók fel vannak készülve.
Patócs Attila, az OOI orvosigazgatója is arról beszélt, hogy a hőhullámos időszakok mindenkinek nagy megterhelést jelentenek, de ez különösen igaz az onkológiai betegséggel küzdő, legyengült immunrendszerű betegeknek. Mint mondta, a hazai onkológiai ellátás a legjobban szervezett a régióban, azonban ha üzemzavar van, azt az ellátó jelzi, a népegészségügyi központ pedig egy másik kórházat jelöl ki a beteg ellátására. Ez igaz a tervezett nyári karbantartások idejére is. Hozzátette: intézetükben a nyári időszak ellenére sincs kevesebb beteg, és a nagy meleg miatti kihívásoknak a közüzemi szolgáltatókkal együtt igyekeznek maximálisan megfelelni.
Mindeközben még mindig nincs klíma a János kórház műtőjében...
Több mint egy hónap alatt sem tudták megjavítani a klímát a János kórház ortopédiájának műtőjében, ezért arra utasították az intézményt, hogy egy másik épületben operálják a betegeket – erről az egészségügyi államtitkár számolt be az RTL Híradójának a sajtótájékoztatón.
Takács Péter szerint a mostani hőhullámban egyelőre nem történt rendkívüli eset, és elégedetten jelentette ki, hogy nem kapott jelentést betegellátást befolyásoló hibáról. Mindeközben egy, a János kórház gyermekosztályán dolgozó orvos arról számolt be, hogy a műtőben 36-38 fokot mérnek, ezért sorban kell elhalasztani a beavatkozásokat.
A tisztifőorvos az Uzsokiban mindent rendben talált
Nemcsak az államtitkár, hanem a tisztifőorvos is személyesen ellenőrzi a kórházak hűtőberendezéseit, ő az Uzsoki utcai kórházban tett látogatást – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közleményéből, amelyben azt írják, a hatósági eljárásai során minden esetben a betegbiztonságot tartják szem előtt.
Az NNGYK 2024. augusztus 13-án hatósági ellenőrzést végzett a Budapesti Uzsoki Utcai Kórházban, melynek során kitért a műtői légtechnika vizsgálatára, az egyéb ellátóhelyek hőség elleni védekezésére is. Az ellenőrök a műtőkben 24 Celsius fokot mértek, mely megfelel az egészségügyi követelményeknek.
A hatóság az ellenőrzés során megállapította, hogy a kórház egyéb helyiségeinek hűtését biztosító 232 darab klímaberendezés ellenőrzése és fertőtlenítése 2024. július 11-ig megtörtént. A kórház a napsütés hatásának enyhítésére az elmúlt hetekben öt fekvőbeteg-ellátó osztályon és egy napsugárzásnak kitett műtőben fényvisszaverő, hőzáró fóliákat szereltetett az ablakokra, amelyek jelentősen növelik a betegek komfortérzetét, illetve csökkentik a magas hőmérséklet okozta szövődmények előfordulásának esélyét. Továbbá a betegek részére minden megtekintett kórteremben biztosított az élelmiszerek hűtött tárolása.
A központi légtechnika 2024. július közepén történt meghibásodása miatt az Uzsoki Utcai Kórházban beteg nem maradt ellátatlanul, kezelés, műtét nem maradt el, azokat átütemezték.
Takács Péter szerint nem lesz kötelező vastagbélrák-szűrés januártól
Bár törvénymódosítást fogadott el arról a parlament, hogy 2025. január 1-jétől a területért felelős miniszter kötelezővé tehet egyes szűrővizsgálatokat, az eseményen az államtitkár a Hír Tv-nek nyilatkozva arról beszélt, olyan szűrővizsgálat nem is jöhet szóba, amely valamilyen eszközös beavatkozással jár. Hangsúlyozta, a szív- és érrendszeri szűrés esetében azonban gondolkodnak azon, hogy bevezessék a kötelező vizsgálatot.