hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 8
#1
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2014-10-11

Méltósággal meghalni nem kórházban, paravánok között, hanem szeretteink körében lehet(ne). Mindmáig igaz azonban, hogy a háziorvosok és az egészségügyi személyzet sem igen tudnak mit kezdeni a halállal. De hogyan is kell(ene) kommunikálnunk egy haldoklóval és miben segíthet mindannyiunknak a hospice?

#2
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2012-11-02

Ma az emberiség civilizáltnak nevezett része mélyponton van a halállal kapcsolatos ügyekben. Egyáltalán nem akar, nem mer foglalkozni ilyesmivel – Halottak napjának környékén visz inkább szép nagy koszorúkat a temetőbe.

#3
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2012-10-07

Emlékestet szerveznek Polcz Alaine születésének 90. és halálának 5. évfordulója alkalmából 2012. október 25-én csütörtökön 17 órától a Kossuth Klubban.

#4
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2011-11-01

Változó korban élünk, amikor a halállal kapcsolatos régi szokások már nem működnek, újak viszont még nem alakultak ki. Csakhogy szükségünk lenne rájuk, mert egyre több feldolgozatlan trauma marad bennünk – mondja Zana Ágnes kulturális antropológus, tanatológus.

#5
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2010-06-18

Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány igazgatójának titka igen egyszerű: nem sötét világot épít a gyógyíthatatlan betegek köré.

#6
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2009-12-07
Az orvosok jelentős része nem szeretne „felkészülési időt" a halálra, azaz elhúzódó betegség helyett inkább gyorsan szeretne túlesni rajta. Segítséget nagyon kevesen kérnek, igyekeznek elbagatellizálni gondjaikat, ami gyakran azt jelenti, hogy rettegnek szembenézni azokkal
#7
Medical Online >> Rovatok >> vélemény
2008-12-28
Egy évvel ezelőtt a Medical Tribune arra kérte olvasóit, hogy gondolják végig, mit várnak ettől az esztendőtől. Osszák meg mindenkivel, milyen reményekkel, tervekkel, félelmekkel vágnak neki a 2008-as esztendőnek. Az év végéhez közeledve szembesítették az egykori interjúalanyokat akkori várakozásaikkal.
#8
Medical Tribune II. évf.5. szám
Medical Online
2004-03-01
Világszerte egyre több rászorulóhoz jut el a hospice-szolgálat Az olyan kifejezések, mint a hospice vagy a palliatív ellátás, szinte teljesen ismeretlenek voltak Magyarországon, amikor Polcz Alaine író-pszichológus 1991-ben létrehozta a Magyar Hospice Alapítványt. Ma már huszonöt önálló, haldoklókat gondozó szolgálat tevékenykedik országszerte; a kórházakban ötvenhat ágyon gondoskodnak a haldokló betegekről, de a házi gondozók még ennél is több rászorulóhoz jutnak el. Civil szervezetek panaszbejelentései nyomán tavaly nyáron parlamenti albizottság alakult, hogy megvizsgálja a haldokló betegek helyzetét a hazai egészségügyi intézmények utókezelőiben és krónikus osztályain. Több kórházban tanulmányozták, milyen bánásmódban részesülnek a menthetetlen, életük utolsó napjait, hónapjait élő betegek. Az albizottság jelentésében többek között az áll: az intézményekben nem kielégítő a haldoklók ellátása, gondozásuk feltételei emberhez méltatlanok. Az egészségügyi törvény csupán a jogot deklarálja a gyógyíthatatlan betegek emberhez méltó halálához, de annak finanszírozásáról nem gondoskodik. Többek között ezzel is magyarázhatók a kórházakban tapasztalt áldatlan állapotok. A bizottság megállapította, hogy a haldoklókkal foglalkozó orvosok kétharmada alig ismeri a korszerű fájdalomcsillapító terápiákat. Félve a morfinszármazékok túladagolásától, azokból inkább a szükségesnél kisebb dózist adnak a szenvedő betegnek. A jelentés készítői ezért a Magyarországon már jól és sikeresen – ám objektív okok miatt az igényeknél lényegesen kisebb kapacitással – működő hospice-szolgálatok fejlesztését és általános elterjesztését javasolták. Indítványozták továbbá a finanszírozási rendszer átalakítását, illetve hogy a hospice-ismeretek önálló tantárgyként szerepeljenek az orvosi alapképzésben. Gógl Árpád volt miniszter, az albizottság elnöke a témával foglalkozó ülésen fontos lépésnek nevezte, hogy a főiskolai képzésbe is bekerült a tanatológia, az otthoni ápolás, a hospice-szolgáltatás ismeretanyagából pedig távoktatási anyag készült.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?