hirdetés
hirdetés
Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 9
#1
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2018-09-27

Idén lenne 150 éves a 2007-ben bezárt Lipót, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI), és immár ötödik éve működik jogfolytonos utóda, az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI).

#2
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2016-06-24

A kényszerbetegségek ellen számtalan különböző terápiás módszer létezik, melyekről a Lancet Psychiatry metaanalízist közölt. Az OTSZonline-on olvashatunk róla.

#3
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2012-05-31

Amerikai kutatók szerint egy Alzheimer-kór elleni készítmény segíthet a vásárlási mánián, és egyéb kényszerbetegségeken is.

#4
Medical Online >> Rovatok >> tudomány
2010-12-30

A neuropszichiátriai betegségek patofiziológiájának megértése frusztrálóan lassan halad, szinte nem találunk új terápiás lehetőségeket. A jelenleg rendelkezésünkre álló legtöbb gyógyszer molekuláris támadáspontját csak azután tudtuk meghatározni, hogy véletlenül felfedeztük klinikai hatékonyságukat még 1960 előtt.

#5
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2010-12-16

Határozottan körvonalazódik az új országos pszichiátriai intézet szakmai programja, mint ahogy hamarosan döntés születik arról is, hogy az orvosok hol fogadhatják majd betegeiket. Azt viszont nem tudni, honnan lesz pénz az intézmény kialakítására, hiszen a jövő évi költségvetésben egy fillér sem szerepel erre a célra. Abban viszont teljes az egyetértés: elodázhatatlan a hazai pszichiátriai és addiktológiai ellátórendszer fejlesztése.

#6
Medical Online >> Rovatok >> eü-gazdaság
2010-07-19

A kortárssegítés a droghasználat megelőzésének egyik leghatékonyabb módja. A fiatalok sokkal jobban hallgatnak egy korukbelire, mint egy felnőttre.

#7
Medical Online >> Rovatok >> gyógyítás
2009-04-19
Számítógépes agytorna segítségével kezelhetővé válnak a szkizofrénia eddig befolyásolhatatlan tünetei: a koncentráció, a tanulás, a memória, a döntéshozatal zavarai.
#8
Medical Tribune III. évf.17. szám
Medical Online
2005-09-01
Függő játszmák „Senki sem lehet szabad, aki a szenvedélyek rabja” – az ókori bölcs, Püthagorasz megállapítása nemcsak azokra igaz, akik valamilyen szer fogságában élnek, hanem azokra is, akik képtelenek kiszabadulni bizonyos viselkedésformák ördögi köréből. Az olyan jól ismert kényszerbetegségek, mint a hajtépegetés (trichotillomania), a körömrágás (onychophagia), a szexfüggőség, a kóros soványság (anorexia nervosa), vagy a kényszeres evés (bulimia) mellé az utóbbi években-évtizedekben újabbak is felsorakoztak. Egyre több játék-, internetés sms-függőt kezelnek a pszichiátriai osztályokon. Magyarországon több ezren szenvednek kényszerbetegségektől, ám csak elenyésző részük ismeri fel a bajt és jelentkezik kezelésre.
#9
Medical Tribune III. évf.17. szám
Medical Online
2005-09-01
Dr. Németh Attila pszichiáter, a Nyírő Gyula Kórház osztályvezető főorvosa az egyik szerzője a Kényszerbetegség és határterületek című könyvnek. Mint mondja, a kényszerbetegségek mögött is döntően feszültség, teljesítménykényszer és lelki gondok húzódnak meg. A szerfüggőséghez hasonlóan a kényszerbetegség egyes rituáléi is ciklikusan ismétlődnek, jellemzőek a szorongás levezetésére szolgáló szertartásszerű cselekvések, a kontrollvesztés, a teljesítménycsökkenés. A szenvedélybetegek leküzdhetetlen vágyat éreznek az adott cselekvés elvégzésére – ez egyrészt oldja a feszültséget, másrészt azonban bűntudatot okoz. Ráadásul a kényszerbetegségekhez gyakran más addikció, például alkoholizmus is társul, a kompulzió mellett gyakran depresszió vagy impulzuszavar is megállapítható. A kényszerbetegségnek ugyanakkor nincsenek olyan nyilvánvaló testi tünetei, mint a heroin- vagy kokainfüggőségnek. Ez is oka, hogy más pszichés betegségekhez hasonlóan a kényszeresek is rendkívül későn – mintegy tíz év elteltével ismerik fel önnön kóros viselkedésüket. A kényszeresek képtelenek a saját pszichéjükből kiszabadulni, így betegségüket teljesen normálisnak élik meg – vallja dr. Funk Sándor, a Nyírő Gyula Kórház vezető addiktológusa. „Ha valaki vakon születik, nem tudhatja, mi hiányzik neki. Ugyanígy a mentálisan beteg emberek sem tudják, hogy nem egészségesek, hiszen mindig is betegek voltak. A kényszereseknek nincs betegségtudatuk. Számos játékfüggő érkezik hozzánk, aki kijelenti, hogy kizárólag pénzügyi okok, a teljes anyagi összeomlás miatt, a család kényszerítésére fordult orvoshoz.” A kényszerbetegségeket hosszú ideig eltérően ítélte meg a pszichiátertársadalom, hiszen kezelésük nem könnyű, és sokkal kevesebb információ áll rendelkezésre róluk, mint a szerfüggőkről. Dr. Funk Sándor mégis bizakodó, hiszen tapasztalatai szerint a kényszeres viselkedésben szenvedők sokkal hatékonyabban kezelhetők, mint a szerfüggők, akiknél nyolcvanszázalékos a visszaesési arány. Dr. Németh Attila szerint azonban például a játékszenvedély megszállottjai örökre betegek maradnak, legfeljebb tünetmentessé válhatnak.
hirdetés
hirdetés
hirdetés

Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?