A Covid–19-világjárványt okozó SARS-CoV-2 vírus a súlyos akut légúti tünetek lezajlását követően a betegek jelentős százalékánál hónapokig, de akár 1 éven túl is fennálló panaszokat képes okozni.
Napi 300 mg E-vitamin adagolás hatékonyságát és biztonságosságát értékelték a máj szövettani és biokémiai markerek javításában metabolikus diszfunkcióval társult szteatohepatitiszben (MASH) szenvedő betegeknél.
A cisztás fibrózis a fehér bőrű rassz leggyakoribb autoszomális, recesszív módon öröklődő anyagcsere-betegsége. Előfordulása világviszonylatban 1:2500, hazánkban 1:4000 az élve születettek között.
Egy új eljárással, hidrogélen nevelt egér tüdőszövetből növesztett erek segítségével tanulmányozzák az angiogenezis folyamatát, amely a cisztás fibrózis esetében nem megfelelően zajlik le.
Az idiopátiás tüdőfibrózis a tüdő funkcionalitásának csökkenésével jár, ami a betegek számára a mindennapi tevékenységeik közben is komoly kihívást jelent.
A Parkinson-kór a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség az Alzheimer-kór után. Társadalmi, gazdasági, szociális és emberi jelentősége folyamatosan növekszik. A betegszám rohamos emelkedése figyelmeztet arra, hogy a jövőben másképpen kell megítélnünk ezt a betegséget.
A Medical University of South Carolina kutatói a Journal of Cystic Fibrosis folyóiratban számoltak be arról, hogy a tezakaftor-ivakaftor gyógyszerkombináció négy éves alkalmazási időszakot követően is biztonságosnak és hatásosnak bizonyult cisztás fibrózisban szenvedő betegeknél.
A metformin már száz éve ismert hatóanyag, mely a 2-es típusú diabétesz gyógyszeres kezelésének nélkülözhetetlen szereplője. Antihiperglikémiás hatásán felül számos egyéb pozitív tulajdonsággal bír. Elterjedtsége indokolja, hogy szakdolgozóink is tisztában legyenek a metforminnal kapcsolatos ismeretekkel, jelen dolgozat a mindennapi teendőkre koncentrálva a számukra készült.