hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

Nagy fogyás műtét nélkül: így működik a gyomorballon

A terápia olyan túlsúlyosoknak javasolt, akiknek testtömeg indexe (BMI) 30 és 40 kg/m2 között van, és már sikertelenül kipróbáltak több súlycsökkentő alternatívát, de nem tudtak fogyni, vagy megtartani a súlyveszteséget.

Dr. Fuszek Péter, a Duna Medical Center gasztroenterológus szakorvosa elmondja, hogyan működik a gyomorballon és mire kell figyelni az alkalmazásánál.  Az endoszkópos, nem műtéti eljárás során egy gyomorballont juttatnak a gyomorba, amely korlátozza a táplálékfelvételt. A ballon a gyomor kapacitásának csökkentése révén szoktatja rá a pácienst arra, hogy adott időközönként, kis adagokat fogyasszon, ez vezet a fogyáshoz. A beavatkozás nem változtatja meg az anatómiai felépítést, és 6 vagy 12 hónap után eltávolítják.

Dr. Fuszek Péter hangsúlyozza, fontos, hogy a páciens vállalja, hogy a ballon behelyezése mellett egy hosszú távú diéta és életmód változtatási programot is folytat, amelynek célja a megfelelő mértékű fogyás, illetve annak fenntartása. Életmódváltás nélkül sajnos a fogyás nem garantálható, illetve nem tartható fent.

Kinek lehet és kinek nem?

Életkor alapján a 18-65 év között helyezhető be ballon, testtömegindex alapján pedig a 30-40-s érték közötti betegeknél elfogadott a módszer. A gyomorballon terápia előtt a fogyni szándékozó páciensnek teljes körű kivizsgáláson kell részt vennie, hogy felderítsék, nincs-e olyan egészségügyi problémája, amely befolyásoló tényező lehet az eljárás szempontjából. A laborvizsgálatok mellett dietetikus, gasztroenterológus is foglalkozik a fogyni vágyókkal, de fontos, hogy lelkileg is készen álljanak a beavatkozásra, ezért pszichológus is részt vesz a folyamatban. Nem mindenkinek javasolt azonban a gyomorballon. Ha kórtörténetben gyomor-bél műtét szerepel, ha a betegnek súlyos  anatómiai eltérése van, ha terhes, vagy ha 1 éven belül terhességet tervez, akkor nem ez a megfelelő megoldás a fogyásra.

Hogyan kerül a gyomorba ballon?

A beavatkozás altatásban történik, nem sokban különbözik egy gyomortükrözéstől. Gasztrokóp segítségével a szilikon alapú ballont a gyomorba helyezik, majd fecskendővel feltöltik 400- 700 ml megfestett fiziológiás sóoldattal. A ballonbehelyezés éhgyomorra történik, ezért a beavatkozás napján, a vizsgálat előtt sem szilárd, sem folyékony étel nem fogyasztható.

Ha az előre megbeszélt és megtanult diétás változtatásokat betartja a páciens, és szedi az orvos utasításai alapján a savcsökkentőt, akkor rövid időn belül megszokja, hogy csak kis volumenű ételt tud fogyasztani – ettől indul el a fogyás, ami 1 éves gyomorballonnal akár 15-50  kilogramm mínuszt is jelenthet.

Élet a ballon után

A ballon után is van élet, természetesen akkor, ha az eltávolítását követően a beteg továbbra is tartja a diétát, illetve a rendszeres mozgást is folytatja. A testsúly így megtartható, sőt még csökkenthető is! A gyomorballonnal eltöltött hónapok alatt a páciensek általában könnyebben átállnak az új életmódra, megszokják, hogy többször esznek keveset, és az elért sikerek is megerősítik őket abban, hogy betartsák az egészséges életvitel szabályait.

A fogyástól a páciens vérnyomása, laborértékei, illetve ízületi panaszai is jelentősen javulhatnak a leadott kilók számától függően. Az általános közérzet, a teljesítő képesség és az életminőség is pozitív irányba változik, valamint nőhet az élettartam. Az addig szedett gyógyszerek adagja idővel csökkenthető vagy akár el is hagyható a fogyás következtében.

(forrás: Duna Medical Center)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés