Mire jó a hiperbár oxigénterápia?
Míg korábban szinte kizárólag a búvároknál fellépő dekompressziós betegség kezelésére alkalmazták az orvosi tisztaságú oxigén belélegeztetését, napjainkban már egyfajta wellness-szolgáltatásként is kínálják.
A búvárok túl gyors emelkedésekor, azaz az általuk tapasztalt gyors nyomáscsökkenéskor a szervezetben formálódott nitrogén-buborékok nem tudnak kellő sebességgel a tüdőn keresztül távozni. Mindez – a keszonbetegség vagy dekompressziós szindróma – rossz közérzetben, fáradtságban, ízületi fájdalmakban, vagy akár végtagzsibbadásban és -bénulásban, szédülésben, látászavarban, émelygésben ölthet testet. Ezek a fajta búvárbalesetek hiperbár oxigénterápiával (HBO), azaz 100 százalékos tisztaságú oxigén 30-120 percen keresztüli belélegeztetésével és a folyamat végén a nyomás szabályozott csökkentésével kezelhetők.
A HBO alkalmazási köre bővül
A HBO alkalmazási területe ma már messzemenően túlmutat a dekompressziós szindróma kezelésén, és alkalmazásának eredményességét egyre több kórkép esetén igazolják a kutatások.
A HBO alkalmazásának létjogosultsága számos esetben nem kérdőjelezhető meg, mivel az atmoszferikus nyomás két és félszeresén belélegzett oxigén nemcsak a vörösvértestekhez kötődő, hanem az oldott formában jelenlévő oxigén mennyiségét is sokszorosára növeli. Ennek elsősorban az érszűkületek, vagy a nagyon szűk kapillárisok esetén van előnye, amelyeken a vörösvértestek nem vagy alig férnek át, így az általuk történő oxigénszállítás sem valósulhat meg. A HBO-nak köszönhetően a vérplazmában lévő oldott oxigén ezekre az egyébként oxigénhiányos területekre is eljuthat, ilyen módon javítva az érintett szövetrészek oxigénellátását.
A HBO FDA-által is elfogadott indikációi
Az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügyi hatósága, az FDA, 13 indikációban találta hatásosnak és biztonságosnak a HBO használatát, amik a következők:
- dekompressziós szindróma
- akut traumás ischémia
- gázembólia
- arteriális elégtelenség
- nagyfokú vérveszteség miatti anémia
- égési sérülések
- szén-monoxid mérgezés
- bizonyos agyi- és sinus-fertőzések
- gázgangréna (Clostridium-fertőzés)
- nekrotizáló lágy szöveti fertőzések
- sugárzás okozta sérülések (pl. radioterápia mellékhatásaként)
- koponyaűri tályogok
- bőrtranszplantáció.
Az előbbiek értelmében célravezető lehet a HBO a diabéteszes láb kezelésében; vizsgálatok utalnak arra, hogy a HBO csökkenti a fekélyes diabéteszes láb esetén az amputáció szükségességének valószínűségét.
Nem „wellness-szolgáltatás”
Lényeges felhívni a figyelmet arra, hogy nem általános gyógymódról van szó bármely problémára, és főleg nem a szervezet wellness-szerű energizálására, fiatalítására, frissítésére szolgál.
Számos kórkép, köztük HIV-fertőzés, Alzheimer- és Parkinson-kór, asztma, depresszió, migrén, hepatitis, szklerózis multiplex, stroke, agy- és gerincsérülések esetén például (még) nem igazolt a HBO hatásossága és biztonságossága.
HBO-kezelés zenével és relaxációval egybekötve
Egyetlen HBO-kezelés időtartama 30-120 perc, ami alatt a betegek (általában többen) egy nyomáskamrában fekszenek vagy ülnek, nagynyomású, orvosi tisztaságú oxigént lélegeznek be, szakszemélyzet felügyelete mellett.
Míg például a szén-monoxid mérgezés tüneteinél három HBO-kezelés elegendőnek bizonyul, addig a diabéteszes láb kezelése 20-40 alkalomba is telhet.
A HBO kényelmesebbé tétele érdekében relaxációs zene hallgatására vagy tévézésre is lehetőség nyílik néhány kezelőkamrában.
Pánikrohamot kaphat, klausztrofóbiás lehet a kamrában
A mellékhatásokat tekintve a magas nyomás miatt a HBO fület érintő nemkívánatos hatásai emelendők ki. A középfül barotraumája a kezeltek mintegy 2 százalékát érinti, és ezzel összefüggésben a fülsebészeti beavatkozáson vagy a fület érintő traumán átesetteknek a HBO nem javasolt.
Az orrmelléküregekben tapasztalt fájdalom a felső légúti, illetve allergiás megbetegedésekben szenvedőket érinti elsősorban. Emiatt a náthás vagy lázas személyeknek javasolt a HBO-t későbbi időpontra tenni. A HBO bizonyos tüdőbetegségek, a légutak obstrukciójával járó kórképek esetén a pulmonális barotrauma veszélyét hordozza. Fel kell hívni a betegek figyelmét arra, hogy a kamrába való bezártság miatt klausztrofóbiát, pánikrohamot tapasztalhatnak.
(Forrás: MNT)