Incidencia, ellátás, prognózis - Infarktusregiszter folytatás
Magyarországon nem rendelkezünk megbízható adatokkal a miokardiális infarktus incidenciájáról, kezeléséről és prognózisáról, ami hátráltatja az ellátás-szervezés reformját, valamint számos, egyébként elkerülhető halálesetet eredményez. Ezen kíván változtatni a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet koordinálásával idén januárban kísérleti jelleggel elindult Infarktus Regiszter Program.
Magyarországon azonban a megváltozott helyzetben hiányoznak az adatok. Ennek pótlására a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet javaslatára idén januárban kísérleti program indult – jelenleg 620 beteg van a rendszerben. Az online működő Infarktus Regiszter Program (IRP) rögzíti, hogy az első lépcsőben vizsgált területen – Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében és a főváros II., III., IX., X., XVII. kerületeiben – hány és milyen infarktus miatt kezelt beteg van, és mennyi hirtelen halál történt infarktus miatt. Ezenkívül vizsgálja a betegek ellátásának fontosabb adatait és a nyilvántartásba vett betegek prognózisát a rohamot követő időszakban, legalább egy évig.
A program koordinátora a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet és annak főigazgatója, dr. Ofner Péter).
Ha a program eredményesen működik, két év alatt országos kórházi online regiszterré fejleszthető, és azokon a területeken, ahol az iszkémiás szívbetegség halálozása ezt indokolja, időszakonként a miokardiális infarktus prehospitális regisztrációja is bevezethető. A prehospitális időszak célzott vizsgálata segíti az ellátás szervezését, és adatokat szolgáltat az ellátás hiányosságaival kapcsolatban.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében együttműködő centrumok (a megyében működő kórházak):
- Jósa András Oktató Kórház, Nyíregyháza,
- Területi Kórház, Mátészalka,
- Felső-Szabolcsi Kórház, Kisvárda,
- Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Szatmár-Beregi Kórház és Gyógyfürdő, Fehérgyarmat.
A jelenleg együttműködő fővárosi kardiológiai centrumok (e centrumok kardiológiai osztályai látják el a programban érintett populáció szívbetegeit, kivéve a STEMI miatt invazív ellátóhelyre szállított betegeket):
- Fővárosi Önkormányzat Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet,
- Fővárosi Önkormányzat Bajcsy-Zsilinszky Kórház,
- Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórháza és Észak-budai Egyesített Kórházai.
Az IRP-ben szereplő, STEMI-ellátásban részt vevő hemodinamikai centrumok:
- Állami Egészségügyi Központ,
- Budai Irgalmasrendi Kórház,
- Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet,
- Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központ