hirdetés
2025. május. 07., szerda - Gizella.
hirdetés

Gyógyítás

Elindult a Selye János Lelki Egészség Program

Munkahelyi stresszcsökkentés ingyenesen

„Felfedezni nem annyit tesz, mint meglátni, hanem olyan világosan megmutatni valamit, hogy ezután már sokan láthassák és örökké látható maradjon.”
Selye János

Az MTA-SE Mentális Egészségtudományok Kutatócsoport prof. Kopp Mária vezetésével létrehozta a Selye János Lelki Egészség Programot, melynek célja a krónikus stressz által érintett csoportok és egyének szakszerű tájékoztatása, stresszkezelő beavatkozások (előadások, képzések, tréningek) tartása és azok hatékonyságának vizsgálata. A Program segíti a stresszel foglalkozó szakemberek továbbképzését, és általuk az ismeretek minél szélesebb körű átadását is. 

A Program első szakmai tájékoztatójára május 12-én került sor. Az előadók – Kopp Mária, Ádám Szilvia, Cserháti Zoltán, Székely András, Purebl György és Kovács Mónika Erika – többek között elmondták, hogy a Program részletesebben megfogalmazott célja a lelki egészség fontosságának tudatosítása, egészségfejlesztési beavatkozások végrehajtása, a tudományos kutatás és a nagyközönség összekapcsolása, szakemberhálózat kialakítása, közösségi kezdeményezések elősegítése, valamint „ernyőprogram” létrehozása, azaz a témához kapcsolódó programok összefogása, menedzselése.

A stressz a legáltalánosabb értelemben: magatartási választ igénylő helyzetek az ember és környezete közötti kapcsolatban. A modern stresszelmélet szerint a lényeg: kontrollvesztés ezekben a helyzetekben.

A humán stressz alapvető jellemzője: a minősítés központi jelentősége. A minősítés függ
- a társas támogatástól, ami a kommunikációs készségek fejlesztésével változtatható a stresszkezelő programok  keretében;
- a megbirkózási készségektől; a stresszkezelő programok ezen változtatnak leginkább, a nem adaptív megbirkózási módok helyett kialakul az adaptív megbirkózás, pl. az agresszivitás vagy önalárendelés helyett létrejön az asszertivitás, önérvényesítés;
- a személyiségtől; a helyzet egyéni minősítése változtatható a tréning személyiségfejlesztő hatása révén.

Munkahelyi Stresszcsökkentés alprogram
Az Egészségügyi Minisztérium támogatást nyújt a Program egyes résztevékenységeinek ellátására. Ennek keretében a Munkahelyi Stresszcsökkentés alprogram különböző tevékenységeit a kutatók és képzők a részvevők számára térítésmentesen látják el. A stresszkezelő programok megvalósítási ideje: 2009. május 4.– 2009. június 19. Az alprogramra különféle szervezetek pályáztak, így kis-, közepes- és nagy vállalkozások, oktatási intézmények, állami szervezetek, önkormányzatok, egészségügyi intézmények, munkaügyi központok, civil- és szociális szervezetek, és magánszemélyek is részt vesznek a „Képzők, facilitátorok képzésé”-ben. A munka során a megfelelő jogi környezet kialakítására is javaslatot tesznek a szakemberek.

Néhány munkahelyi stresszkeltő tényező:
- Egyszerre több munkacsoportban való tevékenykedés
- Rossz kommunikáció a csoporton belül
- Túl sok változás rövid időn belül
- Teljesíthetetlennek tűnő feladatok
- Pontosan körül nem határolt munkafeladatok
- Konfliktus a csoport többi tagjával
- Konfliktus a piac más szereplőivel
- Munkaerőhiány
- Az idősebb kollégák támogatásának hiánya
- A munkával való egyedüli megbirkózás
- Túl sok adminisztráció

Az EU-ban a munkával kapcsolatos stressz okozta egészségromlás, életminőség-romlás konzervatív becslések szerint is évente legalább 20 milliárd euró veszteséget jelent a korábbi uniós tagállamoknak (EU-15). Hazánkban a depresszió, illetve a tartós munkahelyi stressz évente legalább 200 milliárd forint közvetlen veszteséget okoz a gazdaságnak, azaz a GDP 1 százalékát.

Az egészséget támogató munkahely jellemzői:
- A dolgozók tisztelete
- A különbözőség, mint erőforrás
- Autonómia és részvétel
- A változások megfelelő menedzselése
- Megfelelő terhelés
- Folyamatos tanulás és kríziskezelés, mint fejlődés
- Az egészség, mint érték
- Egyensúly a különböző életfeladatok között

A Munkahelyi Stresszcsökkentés program keretében többféle képzés indul, amelyekre pályázati úton lehetett jelentkezni.
A képzések során részben saját fejlesztésű tréning-technikákat használnak a szakemberek, részben az angolszász környezetben kidolgozott módszerek adaptációját. Az adaptálásra azért van szükség, mert országunk intézményeiben a szervezeti kultúrának vannak speciálisan kelet-európai sajátságai, eltérő a kulturális attitűd az önmenedzseléssel és öngondoskodással, valamint a tréninggel mint képzési formával kapcsolatban, azaz más a kulturális beágyazottság.
1. Rövid stresszkezelő program: a munkatársak szélesebb köre kap tájékoztást a krónikus stresszről, a stressz hatásairól, a stresszkezelés lehetőségeiről.
2. Célzott stresszkezelő program: a munkatársak szűkebb (12–20 fős) csoportja részesül 12–16 órás képzésben. Az alkalmazott módszerek:
     Williams Életkészség Program (komplex stresszkezelő és kommunikációs készségfejlesztő program)
     Stressz Szerviz (Stresszkezelő és munkaerőpiaci hatékonyság-növelő program)
     Ügyfélszolgálati kommunikációs és konfliktuskezelő tréning,
    „Gondoskodó elbocsátás” tréning (vezetőknek) és „Újrakezdés” tréning (elbocsátott/elbocsátás előtt álló munkavállalóknak).
3. Képzők, facilitátorok képzése
4. Az intézmény alkalmazottai stressz-szintjének előzetes felmérése. A célzott stresszkezelő program hatásának vizsgálata.
5. A vizsgálatok eredményeinek kiértékelése után szervezési, vállalatfejlesztési ajánlások készülnek a szervezeten belüli stressz-szint csökkentése érdekében.
A program egyik legfontosabb átfogó célja a stresszkezelő beavatkozások hatékonyságának vizsgálata. A kutatás keretében a beavatkozás előtt egy, a munkacsoport által összeállított kérdőív segítségével felmérik a szervezet alkalmazottainak stressz szintjét, majd célzott beavatkozási program esetén a felmérést a beavatkozást követően 3 hónap múlva megismétlik.

A Williams Életkészség Programot Redford Williams orvos és Virginia Williams tanár dolgozta ki. A pszichiáter professzor a Duke Egyetem Orvosi Központjának Viselkedésorvoslási Kutatóközpontját vezeti, feleségével több nagysikerű könyvet írtak arról, hogyan lehet jobb, erősebb, hatékonyabb kapcsolatokat építeni barátainkkal, családtagjainkkal, kollégáinkkal, milyen a hatékony kommunikáció, hogyan kezelhetjük negatív érzelmeinket, mi módon fejleszthetjük érzelmi intelligenciánkat, és mindez hogyan járul hozzá az egészségünk fejlesztéséhez, boldogságunk és kreativitásunk növeléséhez.
A Williams Életkészség Program magyar változatát a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet munkatársainak közreműködésével 2004-ben dolgozta ki a Selye János Magyar Magatartástudományi és Magatartásorvoslási Társaság, magyarországi alkalmazására kizárólagosan a Társaság jogosult.

A Stressz Szerviz elsősorban a munkahelyi stressz kezelésére összpontosít, személy- (munkavállaló) központú, a szervezeti stresszforrásokat nem befolyásolja. Holisztikus jellegű – a pszichológiai készségfejlesztés mellett az életmódban rejlő stresszkezelési készségekre is hangsúlyt fektet.
Az Ügyfélszolgálati kommunikációs és konfliktuskezelő tréning többek között azáltal nyújt többet az ezen a téren szokásos tréningeknél, hogy online ügyfélszolgálatok, valamint fórum-moderálás számára is testre szabott megoldásokat ad.
A vezetői tréning többek között megtanítja a rossz hírek támogató és kíméletes közlésének módszereit, segít a vezetőnek az őt ért stressz, a nehéz érzelmi helyzetek kezelésében.
Az elbocsátottak tréningje segít a veszteség-feldolgozásban, a saját és környezeti erőforrások felismerésében és hatékony felhasználásában, a pozitív önértékelés kialakításában, a hatékony kommunikációban. Javul általa az asszertív érdekérvényesítés, a konfliktuskezelés, fejlődik a rugalmas, megoldásközpontú gondolkodás. Felkészít a sikeres állásinterjúra.

Kazai Anita

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés