Cephalhaematomát okozott a vacuum-extractio?
Jogi esetek
Egy kaliforniai asszony 1998-ban megindult szülés miatt került kórházba. A szülést vacuum-extractióval tervezték befejezni. Miután négy próbálkozás is sikertelen volt, császármetszés mellett döntöttek. Ezután a magzat feje lejjebb került, ezért ismét megpróbálkoztak a vacuum-extractióval, így a magzat végül hüvelyi úton született meg.
Az újszülött kezdetben jól volt, de a szülést követő egy órán belül subgalealis vérzés alakult ki nála, és állapota romlott. A vérzés hypovolaemiát és agykárosodást okozott. A gyermek intelligenciahányadosa a legalsó 10%-ba esik, és soha nem tud majd önállóan élni. Várhatóan egész életében házi gondozásra szorul majd.
A gyermek nevében indított perben a felperes azt állította, hogy a magzat feje túlságosan magasan helyezkedett el, ezért nem lett volna szabad vacuum-extractiót végezni, hanem császármetszésre lett volna szükség. A szülész azt állította, hogy megfelelően végezte a vacuum- extractiót.
A bíróság 1 830 000 dolláros kártérítést ítélt meg a gyermeknek. A tárgyalás után a felek peren kívül 1 600 000 dolláros kártérítésben állapodtak meg.
Kommentár A nem szakszerűen végzett vacuumextractiónak bizony végzetes következményei lehetnek. Ezenkívül a bizonytalanság és a határozatlanság a szülészeti gyakorlat átka. Ha nem vagyunk biztosak a koponya helyzetében, inkább végezzünk császármetszést, mint hogy vacuum-extractióval kísérletezzünk. Nyilván az esküdteket sem győzte meg a szülész vérszegény védekezése. Prof. dr. Papp Zoltán |