Bypass-vénák: műtét vagy endoszkóp?

A kevésbé invazívnak, „gyengédebbnek” tartott technika ma a vénák endoszkóppal végzett eltávolítása a lábból: ekkor egy kis sebet ejtenek csupán a bőrön, melyen bevezetik az endoszkópot, megragadják és kihúzzák az eret. Az eljárást 13 éve vezették be, mostanra a bypass előtt álló páciensek 70 százalékánál így nyerik a szükséges ereket.
A korábban általános technikánál a teljes ér mentén ejtettek metszést a lábon, így emelték ki, utána azonban nagy műtéti heg maradt, ezért terjedt el a kíméletesebbnek tartott endoszkópos eljárás. Ami jó a lábnak, úgy tűnik, nem tesz jót a szívnek: a Duke Egyetem (Durham, Észak-Karolina) orvosi központjának kutatói 3000 páciens követéses vizsgálata alapján megállapították, hogy a műtét utáni három éven belül 52 százalékkal nagyobb valószínűséggel halnak meg azok, akiknek endoszkópos eljárással eltávolított vénát ültettek a szívébe.
John Alexander és munkatársai megállapították, hogy a műtét után 12-18 hónappal az áthidaló erek legalább egyike tönkrement a páciensek 47 százalékánál, ha endoszkóposan nyerték, míg ugyanez 38 százalékban fordult elő azoknál, akiknél a régebbi, teljes felnyitásos módszerrel emelték ki a felhasznált lábvénát.
Három év elteltével a halálozás és a szívroham együttes kockázata 38 százalékkal, míg a halálozás valószínűsége 52 százalékkal volt nagyobb az endoszkópos vénaeltávolításon átesettek csoportjában: 1.753 emberből 128 halt meg, míg a hagyományos módon nyert érrel élőknél 1.247 páciensből 71.
Alexander úgy véli, eredményeik vitát indítanak el a szakemberek között az alkalmazott módszerekkel kapcsolatban, szükséges az előnyök és hátrányok alapos mérlegelése.
MTI/Reuters