"Az orvosoknak is kényelmes, ha nem kell egy elhúzódó szülést végigvárniuk"
A császármetszések aránya ma Magyarországon 34 százalék körül van, de egyes kórházakban az 50 százalékot is meghaladja – írja a nol.hu.
Az OEP adatai szerint például a budapesti Honvédkórházban, az esztergomi Vaszary Kolos kórházban már kevesebben vannak azok a nők, akik természetes módon szülnek. Szintén ötven százalék körüli az arány a Semmelweis Egyetem klinikáin (47,6 százalék), a csornai Margit kórházban (48,6 százalék), a celldömölki Kemenesalja kórházban (49 százalék). Ezzel szemben az egészségügyi világszervezet (WHO) ajánlása szerint legfeljebb a 15 százalékos arány lenne elfogadható.
– A császármetszések emelkedését tanúsító számok arról árulkodnak – idézi a lap Varró Gabriella szociológust – , hogy miként finanszírozza a szüléseket a magyar kórházakban az OEP. A császárért több pénzt kap a kórház, és természetesen a hálapénz is ennél a szüléstípusnál a magasabb. Ráadásul az orvosoknak is kényelmes, ha nem kell egy elhúzódó szülést végigvárniuk, vagy nem kell váratlanul, ünnepnapon szülést kísérniük. Az okok között kell említeni azt is, hogy a császármetszések indikációját rugalmasan kezelik. A magyar szülészeteken bevett gyakorlat, hogy ha valaki az első gyerekét császárral hozta világra, akkor a második gyerek születésénél is császármetszést alkalmaz az orvos. Más országok tapasztalatait figyelembe véve önmagában már attól, hogy egy komplikációmentes szülésnél csak a szülésznő van jelen, csökken a császármetszések száma – olvasható a nol.hu-n.