A kolonoszkópiára továbbra is szükség van
A vastagbélrákok véreznek, ezért a széklet vértartalmának kimutatása a hagyományosan alkalmazott kolonoszkópia olcsó és noninvazív alternatívájának látszik. És valóban: nemrég a Cancer Prevention Research egyik közleményében kimutatták, hogy a széklet immunkémiai tesztje (FIT) pontos előrejelzője a kolorektális ráknak, és olcsó szűrési lehetőség az egészségügyileg rosszul ellátott populációk számára.
Ennek ellenére dr. Tim Byers, a Coloradói Közegészségügyi Egyetem epidemiológia professzora azt állítja, hogy a FIT, egyszerűsége, olcsó volta és egyszeri alkalmazásakor mutatkozó pontossága ellenére nem ér fel a kolonoszkópiával, amely a kolorektális rákszűrés hagyományos eszköze.
A következőképpen érvel: „A vér kimutatása a székletben alkalmas lehet a rákok és az előrehaladott adenómák felfedezésére, de a legtöbb adenóma esetén negatív lesz a teszt eredménye, és így elmulasztjuk a lehetőséget a rák megelőzésére”. Más szavakkal: mire a kolorektális rák vérezni kezd, addigra már elszalasztottuk a sikeres kezelés lehetőségét – vagy kissé népiesen: akkor fedezzük fel, hogy nyitva van az istálló ajtaja, amikor a ló már kiszaladt.
A FIT szószólói szintén tisztában vannak ezzel, és tudják, hogy meg kell rövidíteni azt az időszakot, amíg a kolorektális rák kezeletlen marad. Ennek érdekében azt javasolják, hogy a FIT-et évente el kell végezni, szemben a kolonoszkópiával, amit csak 5–10 évente javasolt alkalmazni. Azt remélik, hogy a gyakori szűrés folytán nem sokkal azután, hogy vér jelenik meg a székletben, már elkezdődhet a kezelés.
Dr. Byers szerint azonban az évenkénti szűrések – mint bármi, amit minden évben meg kell csinálni – nagyon rosszul működnek. Az emberek egyszerűen elfeledkeznek a szűrésről vagy lusták ilyen gyakran elvégeztetni azt. Egy szerkesztőségi közleményben azt írta, hogy a biztosítótársaságoknak jelentős érdekük fűződik az olcsóbb alternatíva választásához, de ebben az esetben ez azt jelenti, hogy kevesebb korai fázisú kolorektális rákot fognak kimutatni. A kolonoszkópia egyértelműen előnyösebb a megelőzés szempontjából, mint a FIT – írta dr. Byers.