hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

"A halál a bélben lakozik"

Paracelsus elhíresült ismert mondása, amely szerint "a halál a bélben lakozik", mára sem veszítette el aktualitását – azzal a kiegészítéssel és felismeréssel, hogy az egészségnek, a szervezet egyensúlyának alapja és lehetősége is a belekben van.

A gasztroenteorológusok, az emésztés szakavatott tudósai általában gyomor-, bél-, máj-, és hasnyálmirigy problémákra hívják fel a páciensek figyelmét, de csak ritkán hallani, hogy a bélflóra sérüléseire figyelmeztetik a beteget. Pedig az emésztési problémák gyökere a bélflórában rejlik. De mi is az a bélflóra?

A bélflórát a bélnyálkahártyán lévő baktériumok és egyéb mikroorganizmusok képezik. Bélflóránk csak születés után épül fel, születésünkkor még steril ez a terület. Később a bélnyálkahártya 400 négyzetméteres felületén 400-500 féle baktérium él mintegy két kilogrammos súlyt képezve.

– Nem véletlenül vannak ott ezek a baktériumok – mondja Balázs István okleveles természetgyógyász, aki csaknem másfél évtizedes tapasztalata alapján foglalkozik emésztőszervi panaszokkal küszködő páciensekkel. – A bélflórát alkotó mikroorganizmusok szoros szimbiózisban élnek szervezetünkkel, és képesek megakadályozni a bélnyálkahártyán lévő vírusok, gombák, paraziták szaporodását, egyensúlyt teremtve a bélflórában. A normálisan működő bélflóra több funkciót lát el, egyrészt a veszélyes baktériumokat tartja távol, hogy a tápanyagok zavartalanul felszívódhassanak a szervezetbe, másrészt felelős immunrendszerünk hibátlan működéséért, és egyben fontos "vitamingyár" is. Tehát a bélflóra bármiféle gyengülése, sérülése súlyos következményekkel járhat.

Több figyelmeztető jel utalhat a bélflóra "meghibásodására", például fáradékonyság, puffadás, hányinger, hasmenés, székrekedés, de ezeken túl akár máj-, epe-, hasnyálmirigy-problémák, szív-érrendszeri gondok, valamint daganatok, rosszindulatú kórok, akár rák is.

– Mindezek a gondok nem egyik napról a másikra alakulnak ki, hanem hosszú idő alatt. Leginkább a helytelen életmód következtében, valamint a túlzott dohányzás, alkoholfogyasztás és bizonyos gyógyszerek, főként antibiotikumok, szteroidok használata révén.

Kiküszöbölni a modern kor civilizációs ártalmait

Mindebből az következik logikusan, hogy a sérült bélflóra helyreállítása fontos, és sürgető feladat. Erre ma már több módszer is alkalmazható. Ezt erősíti meg Hummel Zoltán biofizikus-kutató professzor is táplálkozási és életmódprogramjában, valamint új felfedezésével, a prímbiotikumok alkalmazásával.

– Probiotikumok és prebiotikumok korábban is használatosak voltak – húzza alá. – A probiotikumok szájon át bevéve élve érik el a vastagbelet, és ott megtapadva a bélflóra egyensúlyát segítik elő. A prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, amelyekre a gyomor- és bélrendszer felső szakaszának emésztő enzimei nem hatnak, tehát változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, és elősegítik a jótékony hatású baktériumok szaporodását. A szinbiotikumok pedig az említett két táplálék kiegészítő együttesét jelentik, összegzik kedvező hatásukat.

Mind kapszulákban, mind pedig bizonyos tejtermékekben valamennyi hozzáférhető a rászoruló páciens számára. A prímbiotikum újdonsága, hogy a belső hidratációt biztosítja, ezzel segítve a bélflóra épségét helyreállítani olyan hidratált rostok formájában, amelyeknek igen nagy a vízlekötő képességük.

Mind a természetgyógyásznak, mind a biofizikusnak, és természetesen az emésztőrendszer szakorvosainak is egybehangzó a véleménye, hogy hiábavaló a különféle kapszulák, gyógykészítmények szedése, a szervezet öngyógyító képességének fokozása a természetgyógyászat módszereivel, ha a modern kor civilizációs ártalmait nem sikerül kiküszöbölni. A gyorséttermi készítmények, tartósítószerek, instant, "zacskós" ételek, sült húsok kerülendők a gyümölcsök, zöldségek, nyersen fogyasztott ételek javára. Ha ezek mellett még a megfelelő mozgásra, a kielégítő alvásra, a stressz kerülésére, a kellő folyadékbevitelre is figyel a páciens, akkor sokat tesz az egészséges bélflórája érdekében és immunrendszere védelmében is.

Leopold Györgyi
a szerző cikkei

(forrás: MTI-Press)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés