hirdetés
2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.

Kihátrálnak

A magyar kormány kihátrál az idős emberek ellátásából, ezzel olyanokra hárítva a feladatot, akik nincsenek felkészülve erre, írja a Kettős Mérce.

Két fronton folyik a harc, ebből talán a szülőtartás az, ami egyszerűbb kérdéseket vet fel (ezt látjuk át jelenleg valamivel jobban) írja a kettősmérce.hu szerzője. Egy ideje tudjuk, hogy a termelőerő stagnálása miatt a társadalom nem képes fenntartható módon kitermelni azt a hihetetlen mennyiségű összeget, amit a nyugdíjkassza harap ki a GDP-ből. Erre válaszul alkotta meg az Orbán-kormány a szülőtartás intézményét: vagyis idős, önmagát eltartani képtelen szüleiről gondoskodjon felnőtt gyermekük, lehetőleg minél nagyobb mértékben, hogy ne az állam vállán nyugodjék ez a teher.

Mondanunk sem kell: álságos elképzelés az, hogy azok az idős emberek, akik tisztességgel dolgoztak és fizettek adót, abban a reményben, hogy nyugdíjas éveikben ez elég lesz számukra egy tisztes életvitelhez, csalódottan vehetik tudomásul, hogy nem ez a sors vár rájuk. És természetesen van egy rakás probléma ezzel az elképzeléssel, amelyeket sokan és sokszor elsoroltak már – de leginkább az a tragédia, hogy bizony sok olyan, magáról gondoskodni nem tudó szülő van, akinek a gyermeke se képes megtenni ezt, hiába lett törvénybe foglalt kötelessége is ezt megtenni vélekedik a blog írója.

A tervek szerint a jövőben a kórházak krónikus osztályain – vagy ahogy a köz nevezi őket, az elfekvőkben – gondozottakat, a kizárólag ápolásra szorulókat úgynevezett szakápolási otthonokban, illetve idősotthonokban vagy rehabilitációs intézményekben látnák el  folytatja a kettősmérce.hu szerzője. Vagyis a kórházak átstrukturálása során a zömében idős, magatehetetlen embereket a szociális ágazatba irányítanák át.

Abba a szociális ágazatba, amely maga is rettenetes pénzügyi nehézségekkel küzd, ahol folyamatos a munkaerőhiány, túlterheltek az ápolók (10 százalékos az ágazatban a hiány!) és nincsenek meg a megfelelő infrastrukturális feltételei annak, hogy ilyen hirtelen megnövekedett számú ápoltról megfelelően gondoskodjanak.

Mert hogy nem kevés emberről van szó: Mészáros János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkára szerint első körben, júliustól 2000-2500 ápolásra szoruló gondozása kerülhet át a szociális ágazathoz. 2018-ig pedig összesen 12 ezer embert passzolnának át.

A cikk folytatásáért kattintson a Kettős Mérce blogra.

 

(forrás: Kettős Mérce)

Könyveink