Bérrendezés és kiszámítható életpálya kell
A 24.hu-hoz került adatok alapján minimális a szakdolgozói hiány az észak-magyarországi egészségügyi intézményekben.
Nagyon fontos, hogy a létszám megfelelő legyen a kórházakban, ám legalább ilyen fontos az is, hogy a dolgozóknak szakmai képzettsége is legyen, hiszen a segédápoló nem ugyanazt tudja és csinálhatja, mint szakképzett kollégája – mondta a 24.hu-nak Balogh Zoltán. A lap azért kereste meg a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnökét, mert az adatok azt mutatják: az egészségügyi intézményekben nincs jelentős szakdolgozói hiány.
Az ÁEEK Észak-Magyarországi Igazgatóságához tartózó intézményekről kért adatokból az derült ki: az álláshelyek meghatározó része betöltött, éppen csak a két megyeszékhelyen, Egerben és Miskolcon látszik érdemi hiány, ám az összlétszámhoz képest ez sem tűnik kezelhetetlennek. Kontrollként kikértük az öt évvel korábbi adatokat is, így világossá vált, még csak nem is arról van szó, hogy az utóbbi fél évtizedben radikálisan csökkentették volna az álláshelyek számát.
Balogh Zoltán szerint annak lehet örülni, hogy a létszám legalább stabil, ugyanakkor fontos tudni, hogy ezek az adatok önmagukban nem sokat mondanak el az ellátás minőségéről, mivel nem látszik, milyen végzettséggel dolgozó embereket jelölnek. Azaz ha mind nagyobb részben vannak a bármilyen szakképzettség nélküli segédápolók, akik egyébként szinte semmilyen feladatot nem végezhetnek önállóan, akkor az ellátás minősége más szinten van, mintha szakképzett ápolók végeznék a munkát.
A fővárosi és megyeszékhelyeken működő intézmények szakdolgozói ellátottsága mellett az igazi probléma az alapellátásban van. A háziorvosok, illetve fogorvosok mellett dolgozó ápolók, asszisztensek, valamint az otthoni szakápolásban részt vevők nem a szakdolgozói bértábla alapján kapják a fizetésüket, náluk nagyon nehéz utánpótlást találni. Mint Balogh Zoltán összegez: a probléma kulcsa a bérrendezés és a kiszámítható életpálya.