Vakcinával megelőzhető lesz az érelmeszesedés?
Svéd kutatók egy csoportja rájött, milyen folyamatok játszanak közre az atheroszklerózis (érelmeszesedés) kialakulásában. A Journal of Experimental Medicine-ben közzétett tanulmányuk szerint abban bíznak, hogy a folyamat feltérképezése akár egy érelmeszesedés elleni vakcina kifejlesztését is lehetővé teheti.
Az érfalak megvastagodásáért a koleszterint szállító LDL részecskék tehetők felelőssé. Ezek az apró zsírcseppek ugyanis gyakran felhalmozódnak az érfalban, ez a folyamat pedig aktiválja az immunrendszerhez tartozó, a szervezet védelmét szolgáló T-sejteket, amelyek blokkolni próbálják az LDL működését.
A szakemberek korábban úgy hitték, hogy a T-sejtek akkor támadják meg és hozzák gyulladásba az ereket, amikor az LDL részecskék már oxidálódtak, és lerakódtak az érfalban. A svéd kutatócsoport mostani kutatásai során azonban épp az ellenkezőjét bizonyította be: a T-sejtek csak az egészséges LDL részecskéket támadják – amint azok oxidálódva lerakódnak, az immunrendszer nem ismeri fel őket többé.
A szervezetben azonnal gyulladás észlelhető, amint az LDL részecskék viszonylag nagyobb mennyiségben kezdenek lerakódni egy adott helyen. Ez megmagyarázhatja azt is, miért hatástalanok az érelmeszesedés esetében az antioxidánsok: nem az oxidáció ugyanis a lényeges lépés ebben a történetben, hanem a felhalmozódás – mondta Göran K Hansson professzor. Márpedig a T-sejtek receptorainak működését lehetséges blokkolni – így nem elképzelhetetlen, hogy hamarosan oltóanyag segítségével akadályozhatjuk meg az atheroszklerózis kialakulását – tette hozzá.