Új Uniós szabályozás az egészségturizmusra
Az Európai Unió egészségturizmust szabályozó újonnan elfogadott javaslatát ismerteti, elemzi a Népszabadság. De mik a jelenleg hatályos törvények?
- A magyar egészségturizmus fejlesztése
- Egészségturizmus infrastruktúra-fejlesztés nélkül?
- Európai Egészségügyi Turizmus Konferencia, 2010
- A fogászati turizmus lehet az új hungarikum
- Milliók kelnek útra a gyógyulásért, de nem hozzánk jönnek
- Az amerikai biztosítók megtakarítást remélnek az egészségturizmustól
„Sokéves vita végére tettek pontot az EU-tagállamok egészségügyi miniszterei, ám kérdés, hogy mennyit nyernek ezzel a „mezei” páciensek. Merthogy (ha az új jogszabály végigjut az uniós labirintuson) a betegek egy másik tagországban is kérhetnek majd orvosi ellátást, és ezért fizetnek is nekik – pontosan annyit, amennyibe a beavatkozás odahaza került volna. Értsd: a Svédországban vagy Nagy-Britanniában megoperált magyar állampolgár kezébe a magyar árat nyomja a biztosító.”
A döntés természetesen a szakembereket is megosztja, az EU-elnökséget betöltő Spanyolország tárcavezetője, Trinidad Jiménez „az európai egészségügy nagy napjának nevezte”, míg Nicola Bedlington, az Európai Betegfórum (EPF) igazgatója úgy látja, „A rugalmasság hiánya megkérdőjelezi az alapvető okokat, amiért az irányelvet egyáltalán kidolgozták”.
De mi a helyzet jelenleg? Mire tarthat igényt a beteg a rendeletek alapján?
Sürgősségi egészségügyi ellátást, teljes egészségügyi ellátást vagy hazai helyett külföldi gyógykezelést kaphatnak a magyar állampolgárok az EU tagállamaiban attól függően, hogy átmenetileg vagy végleges ottlakás céljával, illetőleg kifejezetten valamilyen gyógykezelés igénybevétele miatt tartózkodnak az adott tagállamban.
Azaz a rendeletek lehetőséget biztosítanak arra, hogy amennyiben az uniós állampolgár saját országában nem jut hozzá, valamelyik másik tagállamban vegye igénybe a szükséges gyógykezelést. Ez a jog a biztosítás alapján egyébként itthon is nyújtható ellátásokra csak akkor vonatkozik, ha azokhoz az általában szükséges időn belül nem lehet hozzájutni. A külföldi gyógykezeléshez támogató orvosi szakvéleményt kell beszerezni.
A gyógykezelés költsége
A magyarországi biztosítás és a külföldi kezelés indokoltságát alátámasztó orvosi szakvélemény alapján az összes külföldi egészségügyi ellátás költségét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizeti, ezen vállalásáról igazolást ad. A szakvéleményt jelenleg a gyógykezelés jellege szerint illetékes országos intézet orvosi bizottsága nyújtja.
Az orvosi bizottság eljárását kezdeményezheti a beteg, annak hozzátartozója vagy kezelőorvosa.
A külföldi (más tagállamban történő) egészségügyi ellátás költségtérítési lehetőségeit összegző folyamatábra itt található.
Itthon megszerzett jogainkat más tagállamok elismerik
|