hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés
hirdetés

Új eszköz koszorúér betegeknek

Világviszonylatban is új, 3-4 hónapja létező eljárással, magnéziumból készült fém-stenttel segítettek egy 59 és egy 66 éves páciensen. Az új típusú eszköz erősebb és gyorsabban szívódik fel, ennek köszönhetően kevesebb ideig kell gyógyszert szednie a betegnek, közölte a Semmelweis Egyetem honlapja.

Magyarországon az elmúlt évben 23 ezer szívbetegnél kellett katéteres műtéttel szívkoszorúér-tágítást, úgynevezett stent-beültetést végezni. Ilyenkor a szűkület vagy elzáródás megszüntetése érdekében speciális henger alakú fémhálót, úgynevezett „stent”-et ültetnek a betegbe. Új innovációként 2012 óta Magyarországon használnak már felszívódó műanyag stentet is, itthon elsőként ezt is a Semmelweis Egyetemhez tartozó Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikán alkalmazták.

A biológiailag lebomló gyógyszerbevonattal rendelkező fém-stent erősebb műanyag elődjénél és gyorsabban szívódik fel, miközben javul a természetes érfunkció helyreállásának esélye és az érfal rugalmassága – jelentette ki a beavatkozást végző dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem klinikai rektorhelyettese.

A szív koszorúerébe beültetett felszívódó fém-stent az elzáródott artéria újbóli megnyitásával helyreállítja a véráramot, és támasztékot nyújt az érfalnak egészen addig, amíg az eszköz fel nem oldódik. Mivel nem marad tartós fémimplantátum a beteg szervezetében, az érfal gyorsan visszanyeri természetes tágulási képességét és élettani alakját, nagyságát, és ezért a kombinált gyógyszeres „vérhígító” kezelésre is rövidebb ideig van szükség.

Az október 2-án műtött betegek másnap elhagyhatták a klinikát, csupán kontrollvizsgálatokra járnak vissza, közölte az egyetem honlapja.

(forrás: Semmelweis Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés