hirdetés
2025. július. 22., kedd - Magdolna.
hirdetés

 

Szemészeti szűrővizsgálat a demencia prevenciójában

A két szem retinavastagsága közötti különbség lehet a kognitív funkciócsökkenés korai kimutatásának megbízható biomarkere.

Az Alzheimer's & Dementia folyóiratban 2024. december 23-án jelent meg a National Taiwan University kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint a szemek közötti retinavastagság finom különbségei – az úgynevezett IERA (inter-eye retinal asymmetry) – korai és könnyen hozzáférhető biomarkerként szolgálhatnak a kognitív gyengeség, azaz az enyhe kognitív károsodás és a fizikai gyengeség kombinációjából álló, nagy kockázatú állapot kimutatására. A tanulmány során sikerült kimutatni, hogy a kognitív hanyatlás korai szakaszában jelentkező egyenetlen amiloid-béta felhalmozódás eltérést okozhat a retina vastagságában a két szem között. Ez az aszimmetria egyszerű, nem invazív módszert kínálhat a kognitív funkciók gyengülésének a lehető legkorábbi stádiumban történő felismerésére.

A retina, amelyet gyakran „az agy ablakának” neveznek, egyedülálló lehetőséget kínál az agy egészségének vizsgálatára, a kognitív gyengeség pedig egy potenciálisan még visszafordítható állapot, amely azonban a demencia és a halálozás kockázatának emelkedésével jár. Míg a korábbi tanulmányok elsősorban azt vizsgálták, hogy a retina átlagos vastagsága hogyan kapcsolódik az általános kognitív funkciókhoz, egyik sem vizsgálta a retinális aszimmetria szerepét a kognitív károsodásban vagy a kognitív gyengeségben.

Az NTU által vezetett tanulmány most pótolta ezt a hiányosságot, és kimutatta, hogy a vizsgálat kezdő időpontjában a szemek közötti ganglionsejtes belső plexiform réteg (GC-IPL; greater ganglion cell–inner plexiform layer) nagyobb mértékű aszimmetriája szignifikánsan összefügg a memóriával kapcsolatos kognitív gyengeség négy éven át történő romlásával, önmagában a fizikális gyengeséggel viszont nem mutat asszociációt. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a GC-IPL aszimmetria érzékeny, strukturális biomarkerként szolgálhat a korai stádiumú kognitív hanyatlás, valamint a kognitív gyengeség esetében.

A tanulmányt Yen-Ching Karen Chen professzor, valamint Jen-Hau Chen vezette a Taiwan Initiative for Geriatric Epidemiological Research (TIGER) kutatási program keretében. A nemzeti támogatással, 2011-ben indított TIGER vizsgálat alapja egy longitudinális kohorsz, amely két-három évente követi nyomon az időseket, hogy azonosítsa a demencia és a gyengeség korai kockázati tényezőit. A tanulmányhoz 222 közösségben élő idős felnőttet (átlagéletkor: 75 év) vizsgáltak 2015 és 2022 között, kétévente elvégezve a kognitív és fizikális állapot értékelését.

A tanulmány nem lineáris kapcsolatot tárt fel a retinális aszimmetria és a kognitív funkcióvesztésre való hajlam között az idő függvényében, ami azt jelentette, hogy amikor a ganglionsejtek belső plexiform rétegének (GC-IPL) vastagsága a két szem között meghaladta a 17 mikrométert, a demencia kialakulásának kockázata növekedést mutatott. A retinális aszimmetria méréséhez a csapat optikai koherencia tomográfiát (OCT) – egy nem invazív képalkotó eszközt – használt a retinális idegrostréteg (RNFL; retinal nerve fiber layer) és a GC-IPL vastagságának értékeléséhez.

“A drága agyi képalkotó eljárásokkal vagy invazív vérvizsgálatokkal összehasonlítva az OCT gyors, széles körben elérhető és fájdalommentes alternatívát kínál, így kiválóan alkalmas az időskorúak korai szűrésére” – nyilatkozta Yen-Ching Karen Chen professzor. “Ahhoz, hogy az öregedés során valóban megőrizzük a kognitív egészséget, olyan szűrővizsgálatkora van szükségünk, amelyek pontosak és praktikusan alkalmazhatók a valós klinikai környezetben” – tette hozzá Dr. Jen-Hau Chen.

Chen professzor csapata 2019-ben végzett korábbi kutatása során U alakú függvényt, összefüggést azonosított a GC-IPL vastagsága és a kognitív hanyatlás között, ahol mind a vékonyodás, mind a megvastagodás fokozott kockázattal jár. A jelenlegi tanulmány erre építve kimutatta, hogy a szemek közötti aszimmetrikus amiloid béta felhalmozódás okozhatja a GC-IPL vastagságának aszimmetriáját, amely a kognitív károsodás korai szakaszában jelentkezik.

További előnyt jelent, hogy a GC-IPL aszimmetria korábban kimutatható, mint az RNFL (retina idegrost réteg) aszimmetria. Az életkorral járó elvékonyodás és a látóideg feji régiójának szerkezeti különbségei miatt az RNFL aszimmetria nehezebben figyelhető meg idősebb felnőtteknél, különösen a makuláris GC-IPL méréseihez képest. Ezek az anatómiai ismeretek alátámasztják a GC-IPL aszimmetriában rejlő potenciált, mint a demenciával kapcsolatos agy-szem változások pontosabb indikátora.

“Az ázsiai népesség körében magas a myopia előfordulási aránya. A GC-IPL vastagságának indikátorként való használata az ázsiai populáció esetében jobban alkalmazható, mivel az RNFL vastagsága myopiás szemekben gyakran művi képalkotó vizsgálati eredményeket (artefaktokat) ad, és gyakoriak a mérési hibák is” – tette hozzá Yung-Sung Lee, a cikk társszerzője.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Retinal asymmetry between eyes may serve as early indicator of cognitive frailty

Interocular retinal asymmetry and cognitive frailty: A prospective cohort study

Lara képe a Pixabay-en
Lara képe a Pixabay-en
 

Irodalmi hivatkozás:

Yung‐Sung Lee et al, Interocular retinal asymmetry and cognitive frailty: A prospective cohort study, Alzheimer's & Dementia (2024). DOI: 10.1002/alz.14437

(forrás: MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink