hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Súlyos hibák, elnéző hatóság

Lassú és elnéző az ÁNTSZ a kórházi felügyeleti eljárásoknál. A kontroll erejéről sokat elárul, hogy egy szakmai hiba miatt leváló retina ügyét 30 ezres bírsággal zárta le a hatóság, közli a Népszava.

Ha az ÁNTSZ honlapján megismerhető felügyeleti ellenőrzésekből, és az azok végén kiszabott bírságokból indulunk ki, akkor nincs nagy baj a hazai egészségüggyel. Az érdeklődők ugyanis csupán három vizsgálati ismertetőt találnak, s ezekben az esetekben mindössze 30 ezertől 100 ezer forintig büntettek kórházakat, súlyos egészségkárosodást okozó mulasztásokért is.

A szakhatóság tavaly – az egészségügyi államtitkárság által rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint – 572 panaszt vizsgált, de mindebből, az idén májusban csak hármat hozott nyilvánosságra a honlapján. A több mint félezer panaszból 54 alkalommal figyelmeztetést kapott az adott intézmény, kétszer hivatalból feljelentést tettek a rendőrségen. További 23 esetben szabtak ki bírságot, átlagosan 150 ezer forintra büntettek, összességében pedig 3,5 millió forintot fizettek be az intézmények. (A szakmai szabályok ellen vétők – a hatályos jog szerint – 30 ezertől 5 millió forintig bírságolhatók.)

Az ÁNTSZ-hez évente alig néhány száz panasz érkezik, míg a 2010-ben fölszámolt Egészségbiztosítási Felügyelet működése utolsó évében csaknem ötezer panasszal foglalkozott.

Asbóth Márton, a TASZ programvezetője szerint kérdéses, hogy van-e visszatartó hatása a jogsértésekre, hogy a súlyos mulasztásokért cserébe az ellátók kis összegű bírságokat kapnak. Azt is csak kevesen tudják, hogy csupán akkor kezdődik meg a szakhatósági vizsgálat, ha valaki a panasztörvény alapján közvetlenül a minisztériumba olvadt ÁNTSZ-hez fordul. Ezzel szemben az emberek legtöbbször a betegjogi képviselőtől kérnek segítséget, ám ők nem kezdhetnek vizsgálatot, az intézmény vezetőjéhez vagy fenntartójához továbbítják a problémát, így a szakhatóság nem is nagyon szerez tudomást arról. Ezeket a panaszokat a kórház vezetője vagy fenntartója bírálja el, vagyis nem hatóság.

További részletek

(forrás: Népszava Online)

Könyveink