hirdetés
2024. november. 25., hétfő - Katalin.

Rétvári: Radikálisan csökkent az elvándorlás

Nyolc éve folyamatosan csökken az elvándorló orvosok száma, a kormányváltás óta annyira kevés orvos nem akart még külföldre menni, mint 2017-ben, mondta el az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.

Rétvári Bence hangsúlyozta: 2010 óta több kormányzati intézkedés javított az orvosok és ápolók helyzetén, és ennek már látható eredményei vannak. 2010-ben 845 magyar orvos kérte ki első alkalommal a külföldi munkavállaláshoz szükséges hatósági bizonyítványt, tavaly már csak 334.  Elmondható tehát, hogy az intézkedések hatására tavaly több mint 60 százalékkal kevesebb orvos tervezte távozását, mint 2010-ben. Az elmúlt években a külföldi munkavállalási engedélyt kérő orvosok közül 1498-an jelenleg is dolgoznak a magyar betegellátásban, miután vagy mégsem költöztek külföldre, vagy időközben visszaköltöztek Magyarországra, vagy egyszerre végeznek munkát itthon és külföldön.

Közölte, javítja az orvosutánpótlást, hogy 2010 és 2016 között 40 százalékkal emelkedett a végzős orvosok száma is: míg 2010-ben ezer végzős orvos volt, 2016-ban már 1399-en kaptak orvosi diplomát. Örömtelinek nevezte, hogy a kormányzati lépéseknek köszönhetően harmadik éve folyamatosan csökken az ápolók elvándorlása is. Míg 2015-ben 567, tavaly már csak 407 szakdolgozó tervezte a külföldre távozást, ez csaknem 30 százalékos csökkenést jelent.

Kitért arra is: az egészségügyi dolgozók itthon maradását segíti az orvosok és ápolók béremelése, valamint a kórházak jelentős fejlesztése, a munkakörülmények javítása. Az elmúlt években több száz milliárd forintot fordítottak a kórházak korszerűsítésre, elindították Budapest történetének legnagyobb kórházfejlesztési programját, valamint ösztöndíjprogramokkal segítették a fiatal szakorvosokat és ápolókat. Többször, eddig összesen 400 milliárd forintból emelték a béreket, és csak az elmúlt két évben 207 ezer forinttal emelkedett az orvosok alapbére.

(forrás: MTI)

Könyveink