Az infertilitás is örökölhető
Az intracitoplazmatikus spermium injektálással (ICSI) fogant fiúgyermekek nagy valószínűséggel öröklik apjuk infertilitását, derül ki az 1990-es évek elején végrehajtott első ICSI-k tapasztalataiból, közölte a PharmaOnline.
Az intracitoplazmatikus spermium injektálást (ICSI) mint a gyenge spermaképpel rendelkező apák gyermeknemzését lehetővé tevő módszert az 1990-es évek elején fejlesztették ki Belgiumban. Az első ICSI-vel született gyermek 1992. január 14-én látta meg a napvilágot Brüsszelben. Azóta a módszer az egyik legelterjedtebb in vitro fertilizációs (IVF) technikává vált.
Intracitoplazmatikus spermium injektálásra, ICSI-re abban az esetben kerül sor, ha a leendő apa gyenge spermaképe felelős a terhesség létrejöttének meghiúsulásáért. Az ICSI mikromanipulációs eljárás során a (farok-részétől megfosztott) spermiumot egy vékony tűvel juttatják be a petesejt belsejébe. A nagyon alacsony spermiumszám, a mozgó spermiumok alacsony részaránya (kevesebb, mint 20 százalék), a viszonylag nagyszámú abnormális spermium (több, mint 70 százalék), illetve az életképes spemiumok gyenge célirányos mozgása egyaránt indokolhatja az ICSI-t.
A WHO szerint az infertilitás határa a 15 millió/ml-es spermium-koncentráció; és 5 millió/ml-es érték alatt a természetes úton való megtermékenyítés szinte lehetetlen.
Már korábban is felmerült a kérdés, hogy az ICSI-vel született fiúgyermekek örökölhetik-e apjuk infertilitását. A legújabb vizsgálatok azonban rámutattak arra, hogy az ejakulátumok összetételének tekintetében szignifikáns különbség mutatkozik az ICSI-vel fogant, ma már 18-22 éves fiúgyermekek és a kontroll-csoportba sorolt, természetes úton fogant fiú-kortársaik ejakulátum-mintái között.
A belga Florance Belva kutatócsoportja 54 ICSI-vel fogant, mára már férfivá cseperedett fiúgyermek ejakulátum mintáinak elemzésével a következőket találta: míg a normál úton fogant férfiaknál az ejakulátumban a spermium-koncentráció 37,0 millió/ml, addig az ICSI-vel születetteknél csak 17,7 millió/ml. Az ejakulátum össz-spemiumszáma is alacsonyabb a mesterséges úton fogantaknál: mindössze 31,9 millió, szemben a kontroll-csoportban tapasztalt 86,8 millióval. Emellett, az ejakulátumban lévő mozgó spermiumok száma is szignifikáns különbséget mutat: az ICSI-vel születetteknél 12,7 millió, szemben a referencia-csoportban talált 38,6 millióval, írja a lap.