2024. november. 22., péntek - Cecília.

Operatív törzs: telítődnek a kórházak

A járványkezelés legkritikusabb heteit éljük, napról napra csúcsokat döntenek az adatok, mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján szerdán.

Müller Cecília hangsúlyozta, minden erővel azon dolgoznak, hogy csökkentsék az elhunytak napi számát, amely 195-tel elérte az eddigi legmagasabb adatot. Hozzátette, telítődnek a kórházak, már 10 284-en szorulnak intézményi ellátásra, közülük 1128-an gépi lélegeztetésre. Az országos tisztifőorvos szerint el kell kerülni a megfertőződést, be kell tartani a higiéniás szabályokat és fel kell venni a védőoltást.

Nincs idő várakozásra, nincs mit kivárni, fogalmazott, hangsúlyozva, hogy valamennyi, Magyarországon elérhető vakcina hatásos, megvéd a súlyos szövődmények és a halálos kimenetel ellen. Az adatok szerint szerdán 156 096 volt az aktív fertőzöttek száma és a betegek 6,3 százaléka igényel kórházi kezelést, ugyanakkor biztató, hogy ütemezetten zajlik a védőoltások beadása. Kifejtette, szerdán 100 ezer Sinopharm vakcina érkezett Kínából, ennek bevizsgálását a betárolás után kezdi el a Nemzeti Népegészségügyi Központ. Ezt a vakcinamennyiséget az eddig regisztrált idősek első, illetve második oltására fogják felhasználni.

Mint mondta, egyelőre nem tudni, meddig tart a járvány harmadik hullámának erőteljes, agresszív szakasza. A szennyvízből vett minták alapján majdnem minden településen emelkedik a vírus örökítőanyagának jelenléte, nagymértékű növekedést Budapesten, Miskolcon, Szombathelyen és Zalaegerszegen mértek. Ennek alapján egy-két hétig még számítani kell a fertőzöttek számának emelkedésére, jegyezte meg a tisztifőorvos.

Csaknem húszezerrel többen betegedtek meg az elmúlt héten, mint az azt megelőző hét napban, számuk a 9. heti 35 802-ről a 10. héten 55 484-re nőtt. A fertőzöttek átlagéletkora a 10. héten 45 év volt, ami egyre inkább a fiatalabb korosztály érintettségét mutatja, a betegek 55 százaléka nő, 45 százaléka férfi - tette hozzá. Az egyes korcsoportok arányai nem változtak számottevően a két héttel ezelőtti adatok óta: a betegek 23 százaléka a 40-49 éves korosztályhoz, 17 százaléka az 50-59 éves korosztályhoz, 15 százaléka a 30-39 éves korosztályhoz tartozott. A 20-29 évesek és a 65 év felettiek aránya 12-12 százalék volt.

A betegek területi megoszlására kitérve Müller Cecília elmondta, a 10. héten Budapesten azonosították a fertőzöttek 21 százalékát, Pest megyében ez az arány 18, Győr-Moson-Sopron megyében 6 százalék volt. Változatlanul Zala megyében regisztrálták a legkevesebb új fertőzöttet, az összes új beteg egy százalékát. Legnagyobb arányban Budapesten és Pest megyében nőtt az esetek száma, utóbbiban egy hét alatt 81, a fővárosban pedig 68 százalékkal emelkedett a betegek száma.

Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta, egy koronavírus-fertőzött egyéni állapottól függően körülbelül átlagosan két-három hetet tölt kórházban, azaz ennyi ideig igényel kórházi ellátást. A favipiravir alkalmazásával kapcsolatban kifejtette, a háziorvosok általában enyhe és középsúlyos megbetegedés esetén írják fel ezt a gyógyszert, ami megakadályozhatja a súlyosabb állapot kialakulását, illetve az emiatt elkerülhetetlen gyógyintézményi ellátást.

Első oltáshoz használatos, orosz fejlesztésű Szputnyik V koronavírus elleni vakcina felhasznált ampullái a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Nappali Kórházában kialakított oltóponton 2021. március 17-én. MTI/Czeglédi Zsolt
Első oltáshoz használatos, orosz fejlesztésű Szputnyik V koronavírus elleni vakcina felhasznált ampullái a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Nappali Kórházában kialakított oltóponton 2021. március 17-én. MTI/Czeglédi Zsolt

Az eddig regisztrált idősek több mint felét már beoltották

Folyamatosan és ütemesen zajlik az oltás, az eddig regisztrált idősek több mint felét már beoltották, közölte a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az országos oltási munkacsoport vezetője a sajtótájékoztatón.

György István elmondta: már 1 397 342 embert beoltottak, összesen több mint 1,8 millió oltást beadtak. Az oltási program az egyik legsikeresebb az EU-ban.

A következő héten főként a regisztrált idősek oltására koncentrálnak, mintegy 276 ezer idős oltására elegendő vakcina van. Emellett a védekezésben részt vevő katonák, rendvédelmi dolgozók, illetve egészségügyi dolgozók, medikusok is több tízezer oltást kapnak meg.

A háziorvosok munkáját és kitartását ezúton is köszönjük, komoly szerep hárul rájuk az oltásban, mondta az államtitkár. Kiemelte: minden eszközt felhasználnak arra, hogy a lehető leggyorsabban beadják az oltásokat, minél előbb minél többen kapják meg a vakcinát, de az oltás sebességét az országba beérkező oltóanyagok mennyisége határozza meg. Jelentősen fékezi az oltás menetét, hogy az ígértnél kevesebb vakcina érkezik az uniós beszerzésekből, például az AstraZeneca bejelentette, hogy harmadára csökkenti a szállítmányokat.

Hozzátette: továbbra is a regisztrált idősek beoltása a legsürgetőbb. Az ő esetükben a védőoltás életet menthet. A védőoltásra jelentkezők száma már megközelíti a 3 millió 300 ezret, többségük, 1,7 millió ember 60 év feletti. A regisztrált idősek több mint fele már kapott oltást, a másik fele viszont még hátravan, rájuk koncentrálnak a következő hetekben.

A kedden érkezett 120 ezer Pfizer-vakcinából 98 ezret kapnak az idősek, az elsőkörös oltásokra a megszokott módon a háziorvosok szervezik az oltópontokra az időseket. További 22 ezer Pfizer-oltóanyagot a második körös oltásokra fognak felhasználni.

Kitért arra, a hétfőn felszabadított 150 ezer Szputnyik vakcinából 130 ezret szintén oltópontokra szállítanak a regisztrált időseknek, további 20 ezer adagot a védekezésben részt vevő katonák és rendvédelmi dolgozók kapnak meg. A múlt héten érkezett AstraZeneca-vakcina nagy részét, 48 ezer adagot szintén a regisztrált idősek kapják, kisebb részét medikusok, egészségügyi dolgozók és katonák.

A kórházi oltópontokon a Pfizer-vakcinával és a Szputnyikkal folyik az oltás, a háziorvosok átlagosan 19 idős embert tudnak Pfizer- és 25-öt Szputnyik-oltásra beküldeni. Ezen a héten több mint 70 ezer második körös oltást is be tudnak adni.

György István közölte: minden aktív oltópontra megküldték az oltóanyagot és az oltandók listáját, csak sajnos nincs elég vakcina, hogy a szakrendelőket is bevonják.

A háziorvosoktól az ütemes oltási szakaszban napi 15 ember, a hétvégi tömeges oltási szakaszban napi 40 ember beoltására számítanak, ami  óránként 4-5 embert jelent, de jelenleg nincs ennyi oltóanyag. A heti oltási programból látszik, hogy a háziorvosok 5-6 nap alatt 10 embert tudnak beoltani a rendelőjükben, mivel nincs több vakcina. Ehhez viszont nem kell külső helyszíneken újabb oltópontokat létrehozni. Nem oltópontból van kevés, hanem vakcinából, szögezte le György István.

 

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés