Onkológus: jó döntés volt
Csak a legolcsóbb rákgyógyszert finanszírozza az államkassza novembertől; a szegedi Onkoterápiás Klinika vezetője egyetért a döntéssel, írja a Délmagyar.
Többek közt a tüdődaganatban, vastagbélrákban, melanómában szenvedő új betegek egy részének nem mérlegelheti a terápiáját az orvos, hanem a legolcsóbb készítményt kell első körben választania. Másik készítményre csak akkor térhet át, ha a legolcsóbbnak túl sok a szövődménye.
Az intézkedés létjogosultságát Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár azzal indokolta, hogy a gyártók sok esetben nem tudják egyértelműen bizonyítani, hogy adott betegségekre melyik készítmény jobb vagy rosszabb. Ha pedig egyforma hatásfokúak, érdemes árversenyt hirdetni köztük, így is csökkentve az egészségbiztosítási kiadásokat.
– Kifejezetten jó ötletnek tartom ezt a változtatást – mondta a Délmagyarnak Kahán Zsuzsanna, az SZTE Onkoterápiás Klinika intézményvezető professzora, aki kiemelte: az intézkedés nem új keletű. – Eddig is létezett ez az eljárás, hogy az originális készítményeket nem biztosították a betegek számára olyan mértékű támogatással, mint a generikusokat. Az utángyártott készítmények lényege, hogy hatóanyaguk ugyanaz, mint a drága, eredeti gyógyszereknek, vagyis egyenértékűek azokkal. Ráadásul szigorú követelményeknek kell megfelelniük, hogy engedélyezzék forgalmazásukat, így a betegek biztosak lehetnek benne, hogy ezek is megfelelőek számukra.
Kahán Zsuzsanna hozzátette: az elmúlt időszakban sok problémát okozott, hogy a helyettesíthetőség miatt a betegek időről időre váltogatták gyógyszereiket, attól függően, hogy a patikában kaptak-e olyat, amit felírtak nekik, vagy csak egy másik, azonos hatóanyagút. Ez viszont nem tesz jót a terápiának. – Azzal, hogy megszabják, melyik gyógyszert lehet a betegeknek rendelni, ez a probléma is megszűnik – mondta az intézetvezető, aki kijelentette: ezzel az intézkedéssel nem éri hátrány a betegeket. – Mindenki megkapja a neki szükséges hatóanyagot, csak a piacon lévő termékek közül a legolcsóbb formájában. Az így megspórolt pénzből pedig juthat az új kezelésekre is. Aki pedig ragaszkodik egy bizonyos gyógyszerhez, nyilvánvalóan ezután is megveheti magának – csak az árkülönbözetet ki kell fizetnie.