hirdetés
2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.

Nyelik, de ki tudja mit esznek

Az étrend-kiegészítők piacának sokféle visszásságáról számoltak be a „Garancia lehet-e a védjegy? – Fókuszban az étrend-kiegészítők” konferencia  résztvevői, írja beszámolójában a PharmaOnline.

A legtöbb problémát az okozza – idézi fel a lap –, hogy az étrend-kiegészítők valós összetételét az engedélyeztetési eljárásban nem ellenőrzik. Bár hatóságként jár el az ügyekben az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), ám csak a gyártó által beadott, az adott termékre vonatkozó hatóanyag-listát vizsgálja, azt nem, hogy az abban foglaltak fedik-e a valóságot. Igaz, hiába is vetnék alá laboratóriumi teszteknek a terméket, hiszen az étrend-kiegészítők esetében nincsenek írott szabályai a hatóanyag tartalom határainak, így ugyanazt az összetevőt akár háromszoros mennyiségben tartalmazhatja a különböző gyártók portékája.

Így hiába szigorodott júliustól a Büntető Törvénykönyv (Btk.), amelyszabadságvesztéssel sújtja a nem engedélyezett hatóanyagú szerek kereskedelmét mondta előadásában dr. Zalai Péter, egészségügyi szakjogász, aki többek között arra hívta is fel a figyelmet, hogy a 2004-es európai uniós jogharmonizációt követően előfordulhat, hogy ugyanaz a termék, az egyik tagállamban étrend-kiegészítőként, egy másikban viszont gyógyszerként kerül forgalomba. Míg előbbiek esetében a szabályozás csupán bejelentési kötelezettséget ír elő, utóbbiaknál szigorú előzetes engedélyeztetési eljárást rendel. Míg az étrend-kiegészítők reklámjának alig szabnak határokat, ugyanez a receptköteles szerek esetében szorosan regulázott.

Potenciális veszélyekre hívták fel a figyelmet már hat évvel ezelőtt is a Szegedi Tudományegyetem Farmakognóziai Intézetének munkatársai, amelyek többek között az étrend-kiegészítők hatóanyagtartalmának szabályozatlanságából erednek. Dr. Csupor Dezső több kutatásukat is bemutatva arra figyelmeztetett, korábbi felhívásaik ellenére még mindig nem sikerült meghatározni az illetékes hatóságok jogköreit, és nincs megfelelő minőségellenőrzés, így rossz termékek is vannak a piacon, amelyek fogyasztása egészségkárosító. A legnépszerűbb, ugyanakkor a legtöbbször hamisított, étrend-kiegészítőként forgalmazott szerek a potencianövelő pirulák és a fogyasztótabletták – olvasható egyebek mellett a pharmaonline.hu konferencia-összefoglalójában.

(forrás: PharmaOnline )

Könyveink