hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Mit hozott a gyógyszerárváltozás?

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szerint egyelőre nincs gyógyszerhiány, és kígyózó sorok sem állnak a patikákban az október elsejei árváltozások miatt. Az állam az olcsóbb szereket támogatja, szakértők szerint ezért több nagy gyógyszercég veszteségeket könyvelhet el. Az OEP hangsúlyozza, az emberek kiadásai nem nőnek, ha bevált gyógyszerük helyett olcsóbb készítményt vesznek. A patikusok szerint viszont növekedtek a betegterhek, és attól tartanak, nem mindenki juthat majd hozzá a felírt gyógyszeréhez.

Hiába ajánlja az olcsóbb de azonos hatóanyagú pirulát a gyógyszerész, sokan inkább a bevált gyógyszerekhez ragaszkodnak, még akkor is, ha az drágább. Október elsejétől 536 gyógyszerért kevesebbet, 1500 készítményért viszont többet kell fizetni a patikákban. „Mindenképpen nőttek a betegterhek” – mondta a hírTV-nek Szalai Margit, a Viktória-Med Gyógyszertár gyógyszerésze.

Komáromi Zoltán háziorvos az azonos hatóanyagú, de olcsóbb termékeket ajánlja pácienseinek. Az új gyógyszer azonban eddig nem tapasztalt mellékhatásokat okozhat. „Az adott gyógyszerhatóanyag nem mindig ugyanabban az ütemben szívódik fel. Egy gyorsabban felszívódó gyógyszer esetleg mellékhatásokat okozhat egy olyan betegnek, aki az előző hónapokban megszokta, hogy egy lassabban felszívódó, ugyanolyan hatóanyag-mennyiségű gyógyszert szed” – fogalmazta meg Komáromi Zoltán háziorvos.

Az árváltozás egyes gyógyszereknél egy-két forint, másoknál viszont több ezer. A gyakran felírt készítményeknél, például a vérnyomáscsökkentőknél vagy a fájdalomcsillapítóknál az OEP szerint van olcsóbb, azonos hatóanyagú alternatíva. "1500 készítménynek emelkedett a térítési díja, viszont minden egyes esetben van olcsóbb alternatíva, amit a beteg kedvezőbb áron tud megvenni a gyógyszertárban” – mondta Bidló Judit, az OEP ártámogatási főosztályvezetője.

A medicinák új árára a gyártók úgy tettek ajánlatot az egészségbiztosítónak, hogy nem ismerték egymás ajánlatát. „Az OEP által a gyógyszertámogatásra fordított összeg már az idei évben is megtakarítást fog okozni. Ez nagyságrendileg 20 milliárd forintra tehető, de egy teljes évben 80 milliárd is lehet” – szögezte le Horváth-Sziklai Attila, a Magyar Gyógyszerészi Kamara országos ügyviteli vezetője.

A támogatotti körből csak néhány gyógyszer került ki. Közgyógyellátás keretében 4500 termék érhető el térítésmentesen.

(forrás: Hír TV)

Könyveink