Minimális radiológiai toxicitás onkológiai kezelések során TFRT-vel
A Cleveland Clinic és az OhioHealth kutatói a Radiotherapy & Oncology folyóiratban közölték úttörő, első ízben embereken végzett vizsgálatuk eredményét, melyben fej-nyak laphámrákos betegeket kezeltek egy újfajta radiológiai módszerrel.
Az újonnan kifejlesztett eljárás neve TFRT, azaz temporálisan forgatott radiológiai terápia (Temporally Feathered Radiation Therapy), melyet kifejezetten olyan esetekre fejlesztettek ki, amikor a tumorok igen közel helyezkednek el több fontos szervhez.
Lényege, hogy ellentétben a klinikai gyakorlatban alkalmazott intenzitás-modulált sugárterápiával, itt a hét minden egyes napján váltogatják (forgatják) a besugárzott területeket annak érdekében, hogy a daganatok körüli egészséges szövetek minél kevésbé károsodjanak, jobban regenerálódjanak. Ezért viszont a kezelési időszak minden napjára külön radiológiai terápiás tervet kell készíteni.
Az eredmények igen biztatóak: egyelőre mindössze 5 betegnél alkalmazták az eljárást, ám csak egyiküknél lépett fel grade 3 súlyosságú toxicitás.