Milliárdos fejlesztés indult a GOKVI-ban
Magyarországon még nem elérhető kardiovaszkuláris katéterterápiás és műtéti beavatkozásokat vezet be a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet (GOKVI) uniós, külföldi társintézetekkel együttműködve több mint egymilliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatásból.
Az intézet közleménye szerint az újszerű technológia elsajátításával és a szükséges eszközök, berendezések beszerzésével katéteres magzati szívbillentyű-beavatkozásokra és a krónikus tromboembóliás pulmonális hipertónia komprehenzív kezelésére nyílik lehetőség.
A katéteres magzati szívbillentyű-beavatkozáskor speciális, ultrahangvezérelt ballonkatéterrel tágítják a billentyűt. A beavatkozással az újszülöttek mintegy negyven százalékánál megelőzhető a szívelégtelenség kialakulása és elkerülhető a szívműtét. A kritikus billentyűszűkületek méhen belüli felismerése és korai kezelése emellett jelentősen növeli az élettartamot és javítja az életminőséget.
A krónikus tromboembóliás pulmonális hipertónia gyógyítható betegség, Magyarországon azonban jelenleg csak gyógyszeres kezelés érhető el, amelytől nem várható végleges gyógyulás. A bevezetendő pulmonális endarterektómia és ballonos pulmonális érplasztika a célzott gyógyszeres kezeléssel együtt sokkal eredményesebb.
Ezek az eljárások széles körben elérhetők lesznek.
Az intézet a Széchenyi 2020 "Országos Intézetek transznacionális és innovációs fejlesztései" című pályázaton 100 százalékos támogatást nyert el. A projekt február 1-jén indult, és várhatóan 2022 végén zárul le.