Mi vár a gazdaságra 2005-ben?
Izgalmasnak ígérkezik az idei év a magyar gazdaságban, amely alapjában véve sok kedvező jelet mutat, miközben vannak szép számmal kedvezőtlenek is. Minél nagyobb léptékkel mérik a folyamatokat, annál szebb a kép, és minél közelebbről szemléli valaki a jelenségeket, annál jobban látni, hogy „az ördög a részletekben lakik”.
A magyar gazdaság 2005-ben nagyjából ott tart, ahol a 90-es években kezdődött felzárkózási folyamatra becsült 30 évből eltelt idő után tartania lehet. Persze sokkal előbbre is járhatna, ha a rendszerváltozás óta hivatalban lévő kormányok nem hagyták volna rendre az utánuk következőkre az olyan nagy reformokat, mint amilyen az egészségügyé. A reform azonban elmaradt, és nemigen várható lényeges változás a 2006- os választásokra összpontosítani kénytelen Gyurcsány-kormánytól sem.
A választási ciklusok különben jól követhetően befolyásolják a magyar gazdaság egészségi állapotát. Abban nincs semmi új, hogy választások előtt a hivatalban lévő kormány a választók orra előtt elhúzza a mézes madzagot, ahogyan abban sem, hogy a mindenkori ellenzék ígéretcsomaggal próbál híveket szerezni. Az viszont magyar jelenség, hogy a választási túlköltekezés költségvetésen belüli aránya legalább duplája annak, mint amit más országokban szükséges rossznak tartanak. Közben pedig nem feledhető, hogy szakértők szerint tisztán gazdaságelméleti alapon ezekre nincs szükség, a hajtóerő tisztán politikai jellegű.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!