hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Már érzékelhető a gyógyszerhiány

Drámai helyzet alakulhat ki a betegek gyógyszerellátásában. Sok patika – elsősorban a drága készítményeknél – egyik napról a másikra képes csak megrendelni az aktuálisan szükséges orvosságot a nagykereskedőktől, így a betegnek többször is vissza kell mennie a patikába.

A Világgazdaság szerint megkezdődött a dominóhatás a gyógyszerellátásban: a patikák mellett eladósodtak a nagykereskedők is, így már csak fizetés ellenében szállítanak a kórházaknak. A biztonságos betegellátás érdekében a gyógyszerkassza 83 milliárdos lefaragása miatti árrés-kiesést a kis- és nagykereskedőknek is vissza kellene pótolni.

Az okokat elemezve Feller Antal, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének alelnöke elsőként az alulfinanszírozott patikákat említette, amelyek nem tudnak készletezni, így a nagykereskedőknek naponta akár többször is, rövid határidővel kell szállítani a betegek számára megrendelt gyógyszereket.

Tavaly a nagykereskedők évi 9-10 milliárd forint utólagos árengedményt nyújtottak a patikák számára, ami tetemes összeg, hiszen a 2400 gyógyszertár adózott eredménye mindössze 7,9 milliárd forint volt. Mára azonban nagykereskedelem kritikus helyzetbe került, hiszen a patikák kintlévősége 70 milliárd felett van, ebből a lejárt számlák összege 18 milliárd. Tetézi a terheket, hogy az alulfinanszírozott kórházaknál is 10-12 milliárdra nőtt a lejárt gyógyszeradósság állomány.

Az egy évvel ezelőtti 27,5 milliárdos kórház konszolidációnak másfél-két hónapig tartott a hatása, majd újra kezdődött az eladósodás. "A beszállítóknak nincs lehetőségük a kórházak további finanszírozására, így gyakran már csak az előzetes pénzutalás után szállítják le a megrendelt árut a számukra"– mondta az alelnök.

Nem csupán magyar jelenség a pénztelenség, de a magyar gazdaság állapota miatt a hazai egészségügy az átlagosnál is kritikusabb helyzetben van, s a Széll Kálmán Tervben jövőre előírt 83 milliárdos gyógyszerkassza lefaragása nagyon sötét képet vetít előre – írja a Világgazdaság.

(forrás: vg.hu)

Könyveink