Magyar találmány a trombózis kezelésének megkönnyítésére
Áttörést hozhat a véralvadásos betegségek ellenőrzésében a magyar Diagon cég legújabb tesztkészüléke, amelyet szerdán külföldi szakemberek rendkívüli érdeklődése mellett mutattak be a világ legnagyobb orvostechnikai szakkiállításán, a düsseldorfi Medica kiállításon.
Kern József, a véralvadás, a hematológia és a molekuláris biológia területeivel foglalkozó cég igazgatója az MTI-nek elmondta: a Diagon által kifejlesztett műszer segítségével a ma már népbetegségnek számító trombózist kapott, véralvadást gátló gyógyszeres kezelésre szoruló betegeknek nem kell heti vagy havi rendszerességgel laboratóriumi vérvételre menniük, hanem a háziorvosnál – a későbbiekben pedig már otthon is – megállapítható majd a gyógyszer adagolásához szükséges, a vérzékenységet jelző, úgynevezett INR-szint.
Az igazgató szerint az egyéves fejlesztés eredményeként létrejött szabadalom nemcsak egyszerűbb és kényelmesebb ellenőrzést, hanem jóval gyorsabb és olcsóbb eljárást ígér a jelenleg rendelkezésre álló technológiáknál.
A véralvadást gátló gyógyszerek pontos adagolása rendkívül fontos a trombózisos betegek kezelésében – magyarázta az igazgató, emlékeztetve arra, hogy a helytelen adagolás újabb vérrögképződéshez vagy pedig – túladagolás esetén – vérzékenységhez vezethet. A pontos gyógyszerbeállítás elengedhetetlenül fontos a kezelés, illetve a gyógyulás érdekében, és a cég által kifejlesztett készülék, illetve az annak segítségével végzett teszt meglehetős biztonsággal ezt segíti elő.