hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

A fogyatékkal élők életminőségének javítását segítik a Pázmány ITK innovációi

Magyar csapat nyert a svájci CYBATHLON versenyen

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Kara (ITK) kimagasló eredményeket ért el a nemzetközi CYBATHLON 2024 versenyen. Látástámogató technológiák kategóriájában az EyeRider csapat első helyezést ért el. Az általuk fejlesztett alkalmazás olyan nehezebb terepeken is lehetővé teszi a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára, mint az erdők vagy a járdák. További két csapat pedig funkcionális elektromos stimulációs kerékpárral, valamint agyi-számítógépes interfész eszközökkel versenyzett sikeresen. A Cybathlonon a világ minden tájáról érkezett akadémiai és ipari csapatok vettek részt, a megmérettetés az asszisztív, tehát támogató megoldások fejlesztésére és a fogyatékkal élők életminőségének javítására fókuszál.

Kiváló eredményeket értek el a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai karának hallgatói és oktatói a neves, fogyatékossággal élők életét megkönnyítő, asszisztív technológiák fejlesztésére és bemutatására alapított Cybathlon versenyen.

Az EyeRider csapata a verseny új, látástámogató kategóriájában ért el első helyezést látássegítő alkalmazásukkal. A kategória célja, hogy az indulók olyan technológiákat fejlesszenek, amelyek a látási információkat más érzékekre, például a hallásra vagy tapintásra közvetítik, ezzel segítve a látássérülteket a mindennapi tevékenységeik elvégzésében.

A Pázmány ITK csapata mindenki számára elérhető, és a hétköznapokban is már használt eszközre építette a megoldását. Az elkészített, LetSeeApp mobilalkalmazásban figyelembe vették, hogy a fejlesztések nemcsak a verseny során, de későbbi felhasználási lehetőségek szempontjából is hasznosak legyenek. Módszereik különlegessége, hogy eszközként csak a mobiltelefonra hagyatkoztak, tehát más adatforrástnem használtak. A feladatok jellegétől függően több szenzor adatait dolgozzák fel, nemcsak a telefon kameráját használják, hanem a mellette található LIDAR szenzort is, amely a lézerfény visszaverődésének mérésével képes távolságokat megadni, valamint a telefon beépített iránytűjét is használták az orientáció megkönnyítéséhez. Ezzel nehezebb terepeken is lehetővé teszik a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára.

Győzelmünk kulcsa a feladatok nagy részének sikeres teljesítésén túl, hogy a többi csapat speciális, számtalan elemből álló rendszere helyett az EyeRider egy bárki számára elérhető iOS rendszerre készített applikációt használt, így tartva alacsonyan a komplexitást és biztosította a mindennapi használhatóságot. Számunkra fontos, hogy olyan technológiát fejlesszünk, amely egyszerre megbízható, és valódi segítséget nyújt a felhasználóknak, miközben elérhető árú és könnyen kezelhető marad - emelte ki Sulyok Péter, a csapat vezetője.

A kutató- fejlesztő labor 2016-ban indította el a LetSeeApp nevű applikációt, amelyben három, mindenki számára ingyenesen elérhető funkció található. Már több ezer letöltésük van. A főleg vak és látássérült felhasználók számára valóban hasznos és használható megoldást adnak, amivel segíteni tudják mindennapjaikban az önálló boldogulást.

A csapat tagjai Sulyok Péter vakügyi szakértő és pilóta, Karacs Kristóf egyetemi docens és csoportvezető, Gelencsér-Horváth Anna egyetemi adjunktus, kutató-fejlesztő, Jusztin Márton szoftvermérnök, kutató-fejlesztő, valamint Karacs Viktor projektkoordinátor voltak (Fotó:Pázmány Péter Katolikus Egyetem)
A csapat tagjai Sulyok Péter vakügyi szakértő és pilóta, Karacs Kristóf egyetemi docens és csoportvezető, Gelencsér-Horváth Anna egyetemi adjunktus, kutató-fejlesztő, Jusztin Márton szoftvermérnök, kutató-fejlesztő, valamint Karacs Viktor projektkoordinátor voltak (Fotó:Pázmány Péter Katolikus Egyetem)

Fontos eredmény az is, hogy 2024 tavasza óta több hallgatót is bevontunk a Bionikus Látásközpont projektjeibe, ami nemcsak a fejlesztési lehetőségeinket bővítette, hanem hozzájárul a projekt hosszú távú jövőjének biztosításához is. A CYBATHLON kiváló lehetőséget kínált arra, hogy kézzelfogható, közeli és mégis előremutató célokat tűzzünk ki, amelyekkel hallgatóink könnyen azonosulni tudtak és inspirációt merítettek a kutatás-fejlesztéshez - mondta Cserey György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem ITK karának dékánja.

Az Ebrainers csapat, Csortos Zoltán vezetésével, ötödik helyezést ért el a Brain-Computer Interface Race (Agy-Számítógépes Interfész) versenyben, amelyben a résztvevők agyi jelekkel vezéreltek számítógépes eszközöket és szoftvereket. Az ilyen rendszerek a kommunikációs és asszisztív technológiák jövőbeni fejlesztésében, például robotkarok vagy kerekesszékek irányításában is alkalmazhatók. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a nyaktól lefelé bénult emberek kizárólag agyhullámaik segítségével irányítsanak elektromos kerekesszéket, robotkart vagy a számítógép kurzorát.

A HunFess csapat  Laczkó József vezetésével pedig nyolcadik helyezést ért el a FunctionalElectricalStimulation Bike Race (Funkcionális Elektromos Izomstimulációs Bicikliverseny) kategóriában, ami a mozgássérültek izomzatának elektromos stimulációval történő aktiválását célozza. Az ilyen jellegű rehabilitáció és hozzá kapcsolt technológia segít a keringési és légzőrendszer javításában, valamint az izomtömeg megtartásában és akár növelésében is.

A CYBATHLON célja, hogy hidat képezzen a társadalom, a kutatás-fejlesztés és a fogyatékkal élő emberek között, és rámutasson a modern technológiai innovációk társadalmi jelentőségére. Az esemény egyúttal az inkluzív technológia fejlesztésének fontosságát is hangsúlyozza, amely hozzájárulhat egy akadályoktól mentes világ megteremtéséhez.

A Pázmány ITK csapatainak sikerét a hazai és nemzetközi kutatás-fejlesztés területén végzett munkájuk és együttműködéseik, valamint az asszisztív technológiák terén nyújtott kiemelkedő szakértelmük alapozta meg. A CYBATHLON 2024-es magyar sikerei is azt mutatják, hogy a Pázmány ITK hallgatói és kutatói hozzájárulnak a jövő technológiai megoldásainak fejlesztéséhez és alkalmazásához.

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!