Levonorgestrel tartalmú IUD: előnyös mellékhatások
A hormonális fogamzásgátlás egészségi állapotra kifejtett pozitív hatásai jól ismertek, azonban az ösztrogének nem minden esetben alkalmazhatók. A levonorgestrel tartalmú fogamzásgátló eszköz a szisztémás hormonális fogamzásgátláshoz hasonló előnyökkel rendelkezik, így alkalmazása esetén csökken a havi vérzés mennyisége és az azt kísérő fájdalom, valamint jótékony hatással van a kismedencei fájdalom alakulására is. A méhnyálkahártya erőteljes gátlása a menstruációs vérveszteség jelentős csökkenéséhez (hypomenorrhoea) vagy amenorrhoeához vezet azoknál a nőknél, akiknél a vérzés korábban igen erős volt. E kifejezett hatás az oka annak, hogy a menorrhagia az első helyen áll a levonorgestrel tartalmú méhen belüli eszköz fogamzásgátlástól független, az alkalmazási előiratban fel nem tüntetett javallatai között. Számos tanulmány eredményei igazolják, hogy az eszköz hatásos megoldást jelent az ismeretlen eredetű menorrhagia konzervatív kezelésére, amellyel a fogamzóképesség megőrzése mellett elkerülhetők a műtéti beavatkozás költségei és kockázatai.
A rendszer méhnyálkahártyára és méhnyakra kifejtett helyi hatása számos jóindulatú nőgyógyászati rendellenességben (pl. rendesnél erősebb vagy kifejezett fájdalmakkal kísért havi vérzés, myoma-göbök, adenomyosis, endometriosis) is megoldást jelent.
A rendelkezésre álló adatok alapján feltételezhető, hogy az eszköz védelmet nyújt a méhnyálkahártya számára a postmenopausalis hormonpótlás és tamoxifen-kezelés során. Az emlőrák terápiájának kiegészítéseként tamoxifen-kezelésben részesülő nőknél gyakran észlelhető méhnyálkahártya-polypusok, endometrium-hyperplasia vagy myoma-göbök kialakulása. Bár az elváltozások többsége jóindulatú, a tamoxifen kezelés két-háromszorosára növeli a méhtestrák kialakulásának kockázatát. A kutatások szerint az egy éven át alkalmazott levonorgestrel tartalmú méhen belüli eszköz védelmet nyújt a méhnyálkahártya-polypok és az endometrium-hyperplasia megjelenése ellen.
A levonorgestrel tartalmú méhen belüli eszközt viselő nők körében beszámoltak már az atypia jeleit mutató hyperplasia sikeres kezeléséről is.
Forrás: Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle 2007;9(4):171–178.