Lemondtak fizetésük negyedéről a Budai Irgalmasrendi Kórház (BIK) orvosai az intézmény működtetése és szolgáltatásai színvonalának megtartása érdekében – mondta Bursics Attila, a BIK főorvosa pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.
Az igazgatóság kérésének elfogadását az indokolta, hogy az egészségügyre fordított összeg 2007 óta folyamatosan csökken, tavaly tavasszal pedig drasztikusan lefaragtak a betegekre fordítható pénzből – magyarázta, felidézve, hogy 2008-hoz képest az Országos Egészségpénztár (OEP) az elmúlt évben 70 százalékra csökkentette a finanszírozást, afölött pedig csak úgynevezett lebegtetett forintértéket fizetett.
Ennek következtében az OEP-től a betegellátásra kapott összeg 20–25 százalékkal csökkent a kórházakban. Így „alig maradt pénz a betegellátásra”, az utóbbi időben pedig havonta több 10 millió forintos veszteséget könyveltek el. Idén a kórházfinanszírozás változott ugyan, de a betegekre továbbra is 20–25 százalékkal kevesebbet költhettek – mutatott rá.
A helyzet tarthatatlanná vált, és lehetett választani: vagy elküldenek orvosokat, vagy megtartanak mindenkit, de nekik a fizetésük egy részéről le kell mondaniuk. A helyzet országos szinten is rossz, emiatt „szükséges lesz rendezni a betegellátó intézmények finanszírozását” – fogalmazott Bursics Attila.
Beszélt arról is, hogy a kevesebb pénz a betegellátás színvonalát rontja. Míg egy éve egy sérvműtétre átlag négy hetet kellett várni, addig ez az időtartam mára négy hónapra nőtt. Emiatt is fordulhat elő, hogy a kórházak az ellátott betegek számát csökkentették.
Kitért arra is, hogy Magyarországon az orvosi fizetés megalázóan alacsony, mintegy tizede a nyugat-európai átlagnak, s még a magyarországi átlagbér másfélszeresét sem éri el. Ugyanakkor a magyar lakosság egészségügyi helyzetét tekintve sereghajtó az európai országok között, az egy főre jutó orvosok számát tekintve is meglehetősen rosszul áll.
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...
Orbán Viktorra égető szükségünk van. Vagy talán nem is rá, hanem arra az Orbán Viktor-képre, amit a stábjával együtt professzionálisan alkotott meg,...
Ebben a sorsfordító korszakban mit jelentett az amerikai pszichoanalitikusok kezdeményezésére 1938-ban létrehozott szervezet, az Emergency Committee on...
Ez a könyv Rudas János harmadik műve a csoportokról. Aki korábban tanulta és gyakorolta az önismereti, személyiségfejlesztési, emberierőforrásfejlesztési...