hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Közös elmemegfigyelőt hozott létre a Richter és a pécsi egyetem

A magasabb rendű agyműködés vizsgálatára alkalmas műhely működtetését célozza a Richter és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) által kötött megállapodás - közölte az egyetem.

Az egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a baranyai Kővágószőlősön újonnan alapított Grastyán Endre Kutató Központban a magasabb rendű agyműködés vizsgálata válik lehetővé majmokon és ezáltal például korunk egyik legintenzívebben növekvő egészségügyi problémája, a demencia gyógyszeres kezelésének lehetősége is. A demencia Európában mintegy hétmillió, Magyarországon 160 ezer embert érint. Becslések szerint 2050-re világviszonylatban több mint 100 millió demens beteggel kell számolni.

A sajtóközleményben kitérnek rá, hogy a betegségnek jelenleg nincs megfelelő terápiája, és egy igen nehezen kutatható terápiás terület, amelynek oka, hogy a magasabb rendű agyműködés zavaráról van szó, amely megfelelő módon főemlősök viselkedésének a vizsgálatával lehetséges, invazív beavatkozások nélkül.

Az együttműködés keretei között a Richter a PTE tudományos munkacsoportja számára teremt korszerű, az uniós standardoknak megfelelő működési körülményeket, és egyúttal vállalja a kutató központ folyamatos fenntartását is, a PTE pedig a tudományos hátteret és a főemlős vizsgálatokhoz szükséges tudást biztosítja.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink