Kitették a kamarákat a szakképzési tanácsból
Miniszteri rendelet helyett kormányhatározatban fogalmazzák újra az Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanács (ESZTT) feladatait és személyi összetételét. Ami az utóbbit illeti, a szakmai kamarákat a GYEMSZI delegáltjai váltják a testületben.
Alig három esztendeje, 2010 februárjában egészségügy miniszteri rendeletben határozták meg az Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanács feladatait és működési rendjét. Ezt most részben újrafogalmazzák, igaz, kevésbé részletesen mint korábban, s nem miniszteri rendelet, hanem kormányhatározat formájában.
Két lényeges ponton történik változás. A szakmai szakvizsgák szervezése valamint a szabadon választható elméleti továbbképzések pontértékének meghatározása a jövőben részben a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI), részben pedig az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) feladatává válik. Ez egyben azt is jelenti, hogy a tanács – mint a miniszter tanácsadó testülete – kizárólag véleményezési, javaslattételi joggal rendelkezik a jövőben.
A testület tagjait – akiket öt éves időtartamra a szakminiszter kér fel – döntő többségükben ugyanazok a szervezetek delegálhatják, akiket e jogosítvánnyal a jelenlegi rendelet is felruházott. Kimaradnak viszont az egészségügyi szakmai kamarák képviselői, miközben a szűkebb ágazati részvételt kiterjesztik a felsőoktatás egészét képviselő szakember delegálásával. Az ESZTT tagjai: az egészségügyért felelős államtitkár, az oktatásért felelős miniszter által kinevezett, a felsőoktatást képviselő személy, az általános orvosi karok egy-egy képviselője, a fogorvosi, gyógyszerészi karok valamint az orvosi és egészségtudományi területen alapképzést (BSc) folytató karok által közösen jelölt négy szakember, az Egészségügyi Szakmai Kollégium két képviselője, a Magyar Kórházszövetség, a Magyar Rezidensszövetség és a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek szövetsége (MOTESZ) által delegált egy-egy fő. A kimaradó szakmai kamarák helyébe a GYEMSZI „lép” két szakember képviseletével.