hirdetés
2024. november. 01., péntek - Marianna.
hirdetés

 

Kis RNS-ek a rákdiagnosztikában

Egy újonnan felfedezett RNS-osztály áttörést hozhat a daganatos betegségek diagnosztikájában, írja az OTSZ Online.

A Journal of Extracellular Vesicles folyóiratban jelent meg a The Mount Sinai Hospital kutatóinak cikke, amelyben az RNS-ek egy olyan új osztályát írták le, amely forradalmasíthatja a rák és más betegségek diagnosztikáját. Az extracelluláris vezikulumokba (EV-kbe) csomagolt RNS-ek daganatos betegségek jelenlétében olyan változásokon mennek keresztül, amelyek biomarkerként használhatók például a prosztatarák korai kimutatásában, de az sem kizárt, hogy terápiás célpontként is hasznosíthatók lehetnek.

A kutatócsoport ezeket az EV-kbe csomagolt RNS-molekulákat „EV-UGR” névre keresztelte (extracelluláris vezikulumokkal asszociált nem annotált genomrégiók, Extracellular Vesicles-Associated Unannotated Genomic Regions), miután prosztatarákos betegek vérében és vizeletében felfedezték ezt az új csoportot.

Az UGR-eket gyakran nevezik az emberi genom “sötét anyagának”, mivel szerepük nem tisztázott. Egyes vélekedések szerint döntő szerepet játszhatnak a gének be- és kikapcsolásának, valamint a genetikai utasítások fehérjékké történő lefordításának szabályozásában. Az extracelluláris vezikulumok és exoszómák apró, az emberi hajszál vastagságánál körülbelül 1000-szer kisebb nanorészecskék, amelyek a vérben és a vizeletben is kimutathatók. Ezek a nanorészecskék olyan genetikai anyagot hordoznak, amelyeket eddig a tudomány nagyrészt figyelmen kívül hagyott.

A teljes információ

(forrás: otszonline.hu )
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink