Kecskecsorda, mint gyógyszergyár
Először engedélyezte az amerikai szövetségi felügyelet (FDA) olyan gyógyszerkészítmény törzskönyvezését, amelyet génkezelt állatból nyertek.
A massachusettsi GTC Biotherapeutics kecsketejből nyert termékéről az FDA szakértői egy hónapja állapították meg: hatékonyan, és biztonságosan oldja a vérrögöket olyan betegek szervezetében, akiknek antithrombinszintje eltér a normálistól. Ez olyan, örökletes proteinhiány, amely sebészeti műtétek vagy szülés esetén nagy kockázatot jelent; Amerikában minden ötezredik ember érintett. A gyógyszert kórházi körülmények között, intravénásán adják majd be.
A kecskék olyan állatoktól születtek, amelyek génállományát emberi protein segítségével változtatták meg. Az FDA állítja: a hatóanyag kinyerése rájuk is teljesen ártalmatlan. Basil Golding, az FDA hematológiai részlegének igazgatója szerint a folyamat a kecskének csak az emlőmirigyére korlátozódik, ami sokkal biztonságosabb, mintha az emberi szervezetbe közvetlenül juttatnának antithrombin DNS-t. A génkezelt állatok felhasználásával szemben szkeptikus szervezetek ezzel együtt „sötét felhőről" beszélnek, és nem szeretnék, ha a mostani jóváhagyás precedenst teremtene. Pedig éppen ez lehet a jövő. A gyártó kétszázas kecskecsordájának egyetlen tagja annyi antithrombint termel egy év alatt, mint amennyi 90 ezer önkéntes véradótól lenne kinyerhető.
Forrás: Népszabadság