A kevésbé feldolgozott élelmiszerekkel való helyettesítés a rizikó számottevő mértékű csökkenését eredményezi
Jelentősen növelik a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát az ultra-feldolgozott élelmiszerek
A The Lancet Regional Health – Europe folyóiratban szeptember 16-án jelent meg a University College London kutatóinak cikke, amelyben az ultrafeldolgozott élelmiszerek (UPF; ultra-processed foods) és a 2-es típusú cukorbetegség kockázata közötti összefüggést vizsgálták, kitérve arra is, hogy mely UPF-típusok jelentik a legnagyobb rizikót a diabétesz kialakulására.
A kutatócsoport nyolc európai ország több mint 311 ezer polgárának UPF-bevitelét és egészségi állapotát elemezte átlagosan 10,9 éven keresztül, amely időszak alatt 14.236 embernél alakult ki 2-es típusú cukorbetegség. A kutatók megállapították, hogy az ultra-feldolgozott élelmiszerek mennyiségének minden 10%-os növekedése az étrendben 17%-kal növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, de ez a kockázat az UPF-ek bevitelének csökkentésével jelentősen mérsékelhető.
A kutatási eredmények szerint a legnagyobb kockázatot jelentő UPF-csoportok a sós rágcsálnivalók, az állati eredetű termékek, például a feldolgozott húsok, a készételek, valamint a cukorral és mesterséges édesítőszerekkel készült italok voltak, így ezekre az élelmiszerekre különös figyelmet kell fordítani az egészségkárosodás leküzdése érdekében.
Az élelmiszerek feldolgozottsági fokát leggyakrabban a Nova osztályozási rendszerrel értékelik, amely az élelmiszereket négy csoportra osztja: feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott élelmiszerek (MPF; minimally processed foods), mint például a tojás, a tej és a gyümölcs; feldolgozott konyhai összetevők (PCI; processed culinary ingredients), mint például só, vaj és olaj; feldolgozott élelmiszerek (PF; processed foods), mint például halkonzervek, sör és sajt; és az ultra-feldolgozott élelmiszerek (UPF), mint például fogyasztásra kész/melegítendő vegyes ételek, sós snackek, édességek és desszertek.
Az UPF és a 2-es típusú cukorbetegség közötti kapcsolat pontos okait a kutatások egyelőre nem írták le precízen, bár feltételezhetően több tényező is szerepet játszik, többek között a túlfogyasztás és a súlygyarapodás. Egy korábbi tanulmány szerint, amelyet a mostani kutatás új elemzése is alátámaszt, a megnövekedett testzsírmennyiség körülbelül feléért az UPF-ek tehetők felelőssé.
A legtöbb eddigi tanulmány csak az UPF kategória egészét vette figyelembe, de gyanítható volt, hogy a különböző típusú UPF-ekkel eltérő kockázatok járhatnak együtt, ezért a kutatók a mostani vizsgálatban a Nova osztályozás mind a négy feldolgozottsági szintű csoportját megvizsgálták annak érdekében, hogy felmérjék, milyen hatással van a 2-es típusú cukorbetegség kockázatára, ha az UPF-eket kevésbé feldolgozott élelmiszerekkel helyettesítjük; ezen felül pedig a kutatók kilenc UPF-alcsoportot külön is megvizsgáltak. A jó hír az, hogy az UPF-ek kevésbé feldolgozott élelmiszerrel való helyettesítése a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenésével járt együtt.
A tanulmányban a UCL kutatói az EPIC vizsgálat adatait elemezték, amely az étrend, az életmód és a környezeti tényezők, valamint a krónikus betegségek előfordulása közötti kapcsolatot vizsgálta több mint félmillió európai embernél. Ezeken az adatokon a kutatók további elemzést végeztek, hogy az UPF-eket kilenc alcsoportra különítsék el annak jobb megértése érdekében, hogy a feldolgozás szintje hogyan befolyásolja a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Amellett, hogy a kutatók elemezték, hogy az UPF fogyasztása hogyan befolyásolja a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, az adatokon helyettesítési modellezést végeztek, hogy megnézzék, elméletileg hogyan befolyásolná a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ha egy Nova élelmiszercsoportot egy másik, alacsonyabb feldolgozottsági szintűre cserélnének.
Ha az étrendben az UPF-ek 10%-át PF-ekkel, azaz az eggyel alacsonyabb feldolgozottsági szintű kategória termékeivel helyettesítették, a cukorbetegség kockázata 18%-kal csökkent. Az UPF-fogyasztók felső 25%-ában, ahol az UPF a teljes étrend 23,5%-át tette ki, az édesített italok önmagukban az UPF-bevitel közel 40%-át és az étrend 9%-át tették ki. Az UPF-ek közé tartozó kenyerek, kekszek és reggeli gabonafélék, édességek és desszertek, valamint a növényi alapú alternatívák azonban a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb előfordulási gyakoriságával voltak kapcsolatban.
Rachel Batterham professzor, a tanulmány első szerzője így nyilatkozott: „Az UPF alcsoportok elemzése ebben a tanulmányban feltáró jellegű volt, és megerősítést nyert, hogy nem minden UPF-kategóriába sorolt élelmiszer jelent azonos mértékű egészségügyi kockázatot. A kenyér és a gabonafélék például sok ember étrendjének képezik alapját. Eredményeink alapján úgy gondolom, hogy a táplálkozási tanácsok tekintetében másképp kellene kezelnünk őket, mint a sós rágcsálnivalókat vagy a cukros italokat.”
A szerzők szerint a tanulmány megfigyeléses jellege miatt csak összefüggést (asszociációt), nem pedig ok-okozati (kauzális) hatásokat tudott kimutatni.
A UCL csapata jelenleg egy kísérletet végez az egészséges táplálkozásra vonatkozó útmutatásoknak megfelelő UPF versus MPF étrendek hatásának felmérésére, ami tovább fogja pontosítani a tanulmány eredményeit. A vizsgálat eredményeit várhatóan 2025-ben teszik közzé.
Marc Gunter professzor, a tanulmány egyik szerzője így összegzett: „A tanulmány eredményei kiegészítik egyre bővülő ismereteinket arról, hogy az UPF-ek fogyasztása bizonyos krónikus betegségek, köztük az elhízás, a szív- és anyagcsere-betegségek és egyes rákos megbetegedések magasabb kockázatával hozható összefüggésbe. Bár egy ilyen tanulmány nem tud ok-okozati összefüggéseket megállapítani, azt sugallja, hogy egyes UPF-ek fogyasztásának csökkentése és azok feldolgozatlan, teljes értékű élelmiszerekkel való helyettesítése csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A mechanizmusok és a lehetséges ok-okozati utak megértéséhez viszont még további kutatásokra van szükség.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Reducing ultra-processed foods can lower type 2 diabetes risk
Irodalmi hivatkozás:
Dicken, S. J., et al. (2024) Food consumption by degree of food processing and risk of type 2 diabetes mellitus: a prospectivecohort analysis of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC). The Lancet Regional Health – Europe. doi.org/10.1016/j.lanepe.2024.101043.