Javasolt a 4. oltás a Sinopharmmal oltott időseknek
A kínai vakcinával oltott idős emberek védettsége nagyon alacsony, állítja egy független kutatás, amelyről az ATV-ben számoltak be szakemberek.
- Tanulmány bizonyítja, hogy hiba volt az időseket kínaival oltani
- Magyar kutatás: a kevés antitest előre jelezte a gyengébb védettséget
- Politikai nyomásra engedélyezték itthon az orosz vakcinát
- Voltak aggályok itthon a keleti vakcinák engedélyezése előtt
- A megszerzett védettség csökkenhet, de mindig megmarad
Sarkadi Balázs, egyetemi tanár, orvos-biokémikus az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta, hogy elsősorban idősebbeknek adták ezt a vakcinát, akik valóban védelemre szorulnak a vírussal szemben.
Magánlaborokban levett mintákat kutatva derült ki, hogy a kínai Sinopharm vakcinával oltottak védettsége rendkívül alacsony. Főleg az idősekre jellemző ez a megállapítás. Olyan mintát is találtak, amelyben egyáltalán nem volt antitest, ami azt jelenti, hogy a két kínai oltás után semmilyen védettséget nem szerzett az érintett.
„Ami szerintem mindenképpen bűn volt, hogy ezt nem mondták el, pedig pontosan tudták, hogy ez a helyzet. Benne volt a gyógyszerészeti intézet alkalmazási leiratában, hogy hatvan éven felülieknél nem próbálták ki” – magyarázta Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem biostatisztikusa.
A kutatók szerint a Sinopharnmal olyan időszakban oltottak be időseket, amikor nem volt más elérhető vakcina. Ez akkor a semminél jobb megoldásnak tűnt, de azóta is sok téves információt hoztak nyilvánosságra.
„Sokan ezt is mondták, hogy az elölt vírusos vakcina például a sinopharm jobban fog védeni a variánsokkal szemben. De nem így van. Most ez kiderült, hogy az omikron ellen gyakorlatilag egyáltalán nem véd a két sinopharm még egy harmadik sinopharmmal együtt sem” – fejtette ki Sarkadi Balázs egyetemi tanár, orvos-biokémikus.