hirdetés
2025. február. 09., vasárnap - Abigél, Alex.
hirdetés

Január utolsó vasárnapja a lepra elleni küzdelem világnapja

Riskóné Fazekas Márta, a Lepramisszió igazgatója az Indexnek elmondta: számos eredményt sikerült elérniük, annak ellenére, hogy a leprásokat a mai napig ugyanúgy kirekesztik a társadalomból, mint a középkori Európában.

Az emberiség egyik legősibb betegségéhez évezredes előítéletek társulnak, a lepra Európában a középkor végéig okozott járványos fertőzéseket, majd a 16. századtól fokozatosan kiszorult kontinensünkről. Ma már az emberek 95 százaléka immunis a betegséggel szemben, az elmaradott régiókban, a legnincstelenebbek körében, Kalkuttai Teréz anya szavai szerint a „negyedik világ nyomorultjainál” azonban még mindig felüti fejét a fertőzés.

Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában sok millióan szenvednek ma is leprabetegségben. A becslések szerint az elmúlt húsz év alatt 100 ezerrel csökkent az esetszám, de még mindig sok, évente nagyjából 200 ezer embernél fedezik fel a betegséget. A WHO közlése szerint kétpercenként, naponta 700-800 embernél diagnosztizálnak leprát, akik közül minden ötödik gyerek.

Riskóné Fazekas Márta, a Lepramisszió – Magyarország igazgatója szerint nehéz pontosan meghatározni, valójában hány emberről van szó, mivel félnek a kirekesztéstől, sokan amíg lehet, megpróbálják elfedni a betegség jeleit.

Kínában egy fiatal asszony keze eldeformálódott, arca eltorzult a fertőzés miatt, férje szó nélkül elkergette, éveken keresztül két tartományon át bolyongott kisfiával együtt. Az utcán koldulta össze az élelemre valót, míg egy nap rátalált a Lepramisszió, és segítségükkel meggyógyult a nő. Ezt követően a szervezetnél helyezkedett el, mivel négy különböző nyelvjárást beszél, sok emberhez tudnak tolmácsolásával eljutni, lelki vigaszt nyújt sorstársainak – mesélte az egyik látókörükbe került esetet.

Azokban a térségekben, ahol a mai napig gyakran megjelenik a lepra, úgy tartják, hogy maga a beteg vonzotta be, valami rosszat tehetett, amivel az istenek, a szellemek átkát magára vonta. India tekinthető a legfertőzöttebb területnek, az eseteket 80 százalékát itt fedezik fel. A magyar misszió éppen ezért itt is hozzájárul a lepraszűrő, gyógyító tevékenységéhez.

A kotharai kórház igazgatója, akivel kapcsolatban állunk, most számolt be arról, hogy munkatársaikkal nemrég végeztek önkéntes alapon felvilágosító tevékenységet – árulta el az Indexnek a magyar tagszervezet vezetője, hozzátéve: ezzel is közelebb kerülünk ahhoz, hogy ne stigmatizálják a betegeket, és hamarabb segítséget kérjenek, a kezeléssel elkerülve a rokkantságot.

Photo by Centers for Disease Control (USA)/commons.wikimedia.org
Photo by Centers for Disease Control (USA)/commons.wikimedia.org

(forrás: Index)

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés