Így terjed a petefészekrák: erővel tör utat magának
A Harvard orvoskarának egyik munkacsoportja, Joan Brugge, a sejtbiológia professzora vezetésével nemrég fényt derített arra, hogy miként terjed a petefészekrák. Eredményeiket a Cancer Discovery júliusi száma fogja közölni. Felfedezésük lényege, hogy a petefészekrák sejtjei nyers erővel törnek utat maguknak a szöveteken át, és így jutnak el más szervekbe is.
„Most először sikerült kimutatni, hogy a petefészekrák terjedésében szerepet játszik a mechanikai erő” – mondta Brugge. „Bár ezek még csak előzetes eredmények, megteremtik az alapját annak, hogy új terápiákkal kezeljük a betegséget.
Az Egyesült Államokban az összes női rák 3 százalékát alkotják a petefészekrákok, és csak 2010-ben 14.000 nő halálát okozták.
A petefészek a hasüregben helyezkedik el, s ezt a hashártya veszi körül. Ennek legfelső rétege a mezotélium. A petefészekrák kifejlődése során ráksejtek csoportjai jutnak a hasüregbe és ott lebegnek, mindaddig, amíg a hashártyához nem jutnak. Ekkor hozzátapadnak a hashártyához, mintegy befúrják magukat a mezotéliumba, és átjutnak a hashártyán. Így tudják elérni a hasüregen kívüli szerveket is.
Amikor a kutatók egy laboratóriumban, Petri-csészében hozták össze a petefészekrák és a mezotélium sejtjeit, megfigyelhető volt, hogy a ráksejtek lyukat vájtak a mezoteliális rétegben, ugyanúgy, ahogy ezt a test belsejében teszik. Ezután gátolták a ráksejtek egyes molekuláris komponenseit, és ha nem jött létre lyukképződés, akkor ebből arra következtettek, hogy a gátolt molekula szerepet játszik a mechanikus folyamatban.
Három ilyen molekulát találtak: az integrint, a talint és és miozint. Mindhárom fehérjéről ismert, hogy szükség van rájuk és együttműködésükre a sejtmozgáshoz.